Kamila Wąsik-Janiak

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia uwieńczone dyplomem z wyróżnieniem ukończyła w klasie wybitnego skrzypka i pedagoga prof. Romana Lasockiego. Za wybitne osiągnięcia dla najlepszego absolwenta UMFC 2010 roku otrzymała Medal Magna cum Laude.
Zdobywczyni licznych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2009 roku zwyciężyła w Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. W 2006 roku otrzymała z rąk przewodniczącego Jury prof. Zakhara Brona II nagrodę i nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego uczestnika na X Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Ponadto jest zwyciężczynią 30. Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze, oraz laureatką 11. Internationaler Wettewerb für Violine w Kloster Schöntal (Niemcy), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku i Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie.
Dwukrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005 i 2009). Jest również stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia (2009) oraz laureatką prestiżowego stypendium Młoda Polska przyznawanego przez MKiDN (2007).
Artystka brała udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych tj. 5.Festiwal prawykonań „Polska Muzyka Najnowsza” w Katowicach (2013), 64. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju (2009), Westdeutsche Rundfunk Musikfest w Mϋnster (2009), Festiwal Muzycznym w Brześciu (Białoruś, 2007), International Student Festiwal w Kyoto (Japonia, 2007), „Jedynie muzyka nie zna granic...” w Görlitz (Niemcy, 2007) a także koncertowała na festiwalach: Gwiazdy Promują w Jeleniej Górze (2006, 2014), Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki w Zielonej Górze (2006, 2007, 2016), Festiwalu Wiolinistycznym im. Bronisława Hubermana w Częstochowie (2007), Musica Polonica Nova (Wrocław, 2015). W Polsce występowała z orkiestrami większości filharmonii, w tym Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Współpracowała z tak znakomitymi dyrygentami jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Tomasz Bugaj, Czesław Grabowski, Michał Klauza, Wojciech Michniewski, Marek Pijarowski, Wojciech Rajski, Zygmunt Rychert, czy Jerzy Salwarowski.
Rok 2009 zaowocował nagraniem płyty, wydanej przez UMFC z muzyką K. Szymanowskiego i M. Ravela ufundowanej przez Bank Societe Generale. W roku jubileuszowym UMFC Kamila Wąsik-Janiak wystąpiła na galowym koncercie dedykowanym Jego Królewskiej Mości, Księciu Walii, następcy tronu brytyjskiego – Księciu Karolowi, oraz jego małżonce, Księżnej Kornwalii – Kamili. W 2016 roku Płyta Joanna Freszel Real Life Song, wydana nakładem firmy DUX , przy której artystka współpracowała, otrzymała Nagrodę Les Orphees d' Or - Prix de la SACD oraz dwie nominację do nagrody fonograficznej Fryderyki, a w roku 2017 płyta Musica profana 1 z muzyką Pawła Łukaszewskiego wydana nakładem firmy DUX, wykonana m. in. przez trio fortepianowe z udziałem Kamili Wąsik-Janiak, otrzymała nagrodę fonograficzną Fryderyk w kategorii muzyka kameralna.
Pracowała z wybitnymi osobowościami i pedagogami takimi jak Kaja Danczowska, Igor Frołow, Tadeusz Gadzina, Marina Jaszwili, Mirosław Ławrynowicz, Krzysztof Węgrzyn, Wanda Wiłkomirska.
Kamila Wąsik-Janiak chętnie występuje jako kameralistka, dokonała także wielu prawykonań muzyki polskich kompozytorów współczesnych. Od 2015 roku współpracuje z Hashtag Ensemble, z którym wykonuje muzykę najnowszą. Współpraca ta zaowocowała licznymi koncertami na prestiżowych festiwalach i polskich scenach muzycznych. W 2018 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbyła się premiera najnowszej płyty zespołu „Network Music” wydana nakładem firmy Requiem Records prezentująca muzykę polskich kompozytorów współczesnych.
Obecnie Kamila Wąsik-Janiak jest asystentką na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.