Małgorzata Mierczak

Urodzona w Lublinie, od 1987 zamieszkała w Salzburgu, (Austria) śpiewaczka operowa (sopran liryczno-koloraturowy), muzykolog (specjalista w dziedzinie historii europejskiego teatru muzycznego), organizator imprez kulturalnych, autorka tekstów naukowych i poetyckich. Absolwentka wydziału wokalnego Bułgarskiej Akademii Muzycznej w Sofii oraz studiów doktoranckich na wydziale muzykologii Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu. Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Artystycznego „Opera Duch Gór ” w Karpaczu; organizatorka szeregu imprez artystyczno-edukacyjnych w Karkonoszach od roku 2004 do chwili obecnej (2019), w tym: Międzynarodowe Warsztaty Operowe, Konkurs Arii z oper o Duchu Gór, festiwale „Muzyczny Ogród Liczyrzepy-Rübezahls Musikalischer Garten” oraz „Soliści Europy w Krainie Ducha Gór”; główny koordynator wszystkich artystycznych działań w/w projektów; autorka scenariuszy i reżyserka spektakli pt „Muzyczny Ogród Liczyrzepy” . Poza tym: działalność publicystyczna, autorka recenzji artykułów do programów teatralnych. Za wieloletnią honorową = społeczną działalność kulturalną dla m. Karpacza i Kotliny Jeleniogórskiej uhonorowana została w r. 2016 tytułem Ambasador Karkonoszy. 
Posiada 25-letnie doświadczenie na scenach i estradach europejskich teatrów muzycznych i filharmonii – działalność koncertowa w Polsce i za granicą jako śpiewaczka operowa (sopran liryczno-koloraturowy). Solistka teatrów muzycznych, operowych, filharmonii (w latach osiemdziesiątych i dziewiećdziesiątych), m. in w Teatrze Wielkim w Poznaniu (jako Olimpia w „Opowieściach Hoffmanna”, Arsena w „Baronie Cygańskim”, Adela w operetce „Zemsta Nietoperza”, w Operetce Poznańskiej (tytułowa rola we „Fiołku z Monmartre`u” Kalmana) oraz w Operze Śląskiej w Bytomiu (w latach 1984-1987, tu najważniejsze role: Gilda w operach „Rigoletto”, Rozyna w „Cyruliku sewilskim”, Lauretta w „Gianni Schichhi”, Ogień w „Dziecko i czary”, Arsena w „Baronie Cygańskim” itp). Występy gościnne m. in. w roli Adeli w „Zemście nietoperza” J. Straussa (m. in. w Sofijskim Teatrze Muzycznym), udział w polskich i zagranicznych festiwalach muzycznych (np. Krynica, Lubljana). 
Od r. 1987 zam. w Austrii (wyjazd ze względów rodzinnych), tam gościnne zadania solowe w Landestheater w Salzburgu, m. in. jako Adela, w „Zemście Nietoperza” J. Straussa, Sandmännchen i Taumännchen w operze „Jas i Małgosia” E. Humperdincka oraz w Kl. Festspielhaus w Salzburgu (jako Erste Magd w op. „Daphne” R. Straussa, jako Clotilde w operze „Norma” V. Belliniego). 
Równolegle brała udział w koncertach symfonicznych i galach operowych w filharmoniach na terenie Polski: Warszawa (FN), Katowice, Rzeszów, Wałbrzych, Jelenia Góra, Szczecin, m. in. jako solistka – sopran w III Symfonii H. Góreckiego, Wielkiej Mszy c-moll KV 427 Mozarta i innych). 
Posiada doświadczenie także na polu światowej muzyki chóralnej (w latach 1999-2003 współpraca ze sławnym zespołem chóru Teatro alla Scala w Mediolanie oraz Filarmonica della Scala pod dyrekcją Riccardo Mutiego – w grupie I-szych sopranów udział w tournée tych zespołów do Japonii, Rosji i Ameryki) oraz religijnej (solowe partie sopranowe w mszach Bacha, Mozarta, J. Haydna i kompozytorów włoskich na terenie Austrii i Włoch).