Genocyd. Tryptyk o kanonie nadziei


Piątek, 15 grudnia 2017, godz. 19:00
Bilety 40 i 30 zł

 

Ten koncert już się odbył.„Genocyd. Tryptyk o kanonie nadziei”
– telewizyjny koncert 

 

Na koncert zapraszamy do Centrum Spotkania Kultur

(Pl. Teatralny 1)

„Tryptyk o kanonie nadziei” to widowisko symfoniczne poświęcone męczennikom trzech krajów - duchownym, którzy oddali swe życie za współwięźniów w obozach koncentracyjnych na terenie Polski podczas II Wojny Światowej: św. Grzegorzowi Peradze (Auschwitz), bł. Emilianowi Kowczowi („Proboszcz Majdanka”) i św. Maksymilianowi Kolbe („kapłan Oświęcimia”).

Na koncert składają się premierowe wykonania dzieł trzech kompozytorów: Reso Kiknadze z Gruzji - Hymn „Psalm pochwały prawości”, Igora Szczerbakowa z Ukrainy - Elegia „Lamentacja z majdanu milczenia” oraz Piotra Bańki z Polski - Litania „Ekstaza do świętego z feretronu”. Kompozycje stanowią hołd złożony ofiarom ludobójstwa oraz niosą uniwersalne przesłanie pokojowego współistnienia całej ludzkości.

W warstwie wizualnej pojawiają się kolaże - fotografie i filmy z obozowego życia, animacje kontekstowe, krótkie felietony biograficzne świętych, a także archiwalia z okresu ich męczeństwa. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej poprowadzi jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Marcin Nałęcz - Niesiołowski (dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej), zaś wśród solistów znajdą się m.in. Ewa Majcherczyk (solistka Teatru Narodowego i Opery Wrocławskiej).

Koncert, zrealizowany przez TVP S.A. w nowoczesnej Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 15 grudnia 2017 roku. Premiera telewizyjna widowiska planowana jest na 28 stycznia 2018 roku w TVP 2.

 

Bilety do nabycia za pośrednictwem strony internetowej Centrum Spotkania Kultur