„Narodowe śpiewanie” w urodziny Stanisława Moniuszki


Niedziela, 05 maja 2019, godz. 12:00
Bilety – wstęp wolny

 

Ten koncert już się odbył.Narodowe śpiewanie
w urodziny Stanisława Moniuszki

Artyści i Przyjaciele Filharmonii Lubelskiej
Karolina Hordyjewicz
– fortepian
Andrzej Gładysz
– słowo o muzyce

Program:
pieśni autorstwa Jubilata

Z okazji jubileuszu 200. lecia urodzin Stanisława Moniuszki Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie zaprasza miłośników muzyki kameralnej na spotkanie ze „Śpiewnikami domowymi” wybitnego przedstawiciela muzyki polskiej XIX wieku.
Stanisław Moniuszko jest kojarzony przede wszystkim jako czołowy kompozytor polskiej opery narodowej. Wśród wybitnych szlagierów polskich scen znaleźć można szereg popisów wokalnych z jego dzieł scenicznych (by wymienić tylko najbardziej znane opery jak „Straszny Dwór”, czy „Halka”).
Nie mniej istotnym nurtem twórczości kompozytorskiej Moniuszki były pieśni. Kompozytor pragnął tchnąć w Polaków patriotycznego ducha, przy pomocy tego najprostszego i najbliższego społeczeństwu gatunku muzyczno-literackiego. Najsłynniejszym zbiorem pieśni są „Śpiewniki domowe”, z których sześć tomów ukazało się jeszcze za życia twórcy, a kolejne sześć po jego śmierci. Muzyczne opracowanie tekstów poetów polskich i zagranicznych oraz treści ludowych, zgodnie z programowym tytułem zbioru, zostało zrealizowane w przystępnej formie, tak by mogły one podtrzymywać na duchu utrapiony zaborami i wojnami Naród. Zbiór ten, odpowiadający całej palecie emocji i uczuć, szybko zyskał popularność, w znacznej mierze wypierając zagraniczny repertuar muzyczny z polskich salonów i spełniając swoją nadrzędną rolę – podtrzymując ducha polskości.
Podczas koncertu familijnego usłyszymy wybór pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Chóru Kameralnego Filharmonii Lubelskiej oraz studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowoskiej w Lublinie. Będzie to wspaniałe spotkanie z muzyką, upamiętniające nie tylko wybitnego twórcę narodowego, ale także doskonale wpisujące się w tradycję świąt majowych, tak bliską polskiej tożsamości i niepodległości.


Miejsce – Sala Filharmonii

 

Partner Filharmonii