Recital fortepianowy: Tomasz Ritter


Piątek, 02 lutego 2018, godz. 19:00
Bilety 30, 25, 20 zł
Sala koncertowa FL

 

Ten koncert już się odbył. 

 

Tomasz Ritter - fortepian

Andrzej Gładysz - prowadzenie koncertu

 

Tomasz Ritter urodził się w 1995 roku w Lublinie. W 2002 rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego u Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Od września 2014 roku jest studentem Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie fortepianu Alexeia Lubimova i Michaiła Woskresienskiego. Studiuje także fortepian historyczny u Alexeia Lubimova oraz klawesyn u Marii Uspienskiej i Alekseja Szewczenki.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. u Wiktora Mierżanowa, Tatiany Szebanowej, Avedisa Kouyoumdjiana, Milana Langera, Iana Hobsona, Pawła Giliłowa. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera (klawesyn), Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Steiera i Tobiasa Kocha (fortepiano) w ramach Dni Muzyki Dawnej w Fertöd/Esterháza na Węgrzech, w Royaumont we Francji i w Radziejowicach, a także kursie interpretacji muzyki J. S. Bacha prowadzonym w Lipsku przez Roberta Levina.

Jest laureatem wielu konkursów, m.in.: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w San Sebastian (Hiszpania, 2008, I nagroda), VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkurs „Mlady Klavir” Konserwatorium Praskiego (2010, tytuł „Talent Mladeho Klaviru”); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. M. Moszkowskiego w Kielcach (2011, Grand Prix i nagroda za wykonanie utworu Moszkowskiego); IX Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, (2011, I nagroda, nagroda specjalna im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej), III Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Szymanowski in memoriam” w Warszawie (2011, I nagroda). W 2012 otrzymał tytuł Laureata Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w roku następnym Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia. W 2016 został wyróżniony nagrodą „Pico d'Argento” przez Associazione Culturale Amici della Musica di Mirandola (Włochy). W  roku 2017 otrzymał I nagrodę w kategorii klawesynu na konkursie „Sozviezdie J. S. Bacha” w Koroliow (Rosja).

Koncertował w wielu krajach Europy, w Rosji oraz w Japonii. Brał udział w wielu wydarzeniach i festiwalach muzycznych, jak: Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Rubinstein Piano Festival w Łodzi, Szalone Dni Muzyki w Warszawie, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, Muzyka i Architektura w Toruniu, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Harmonie Starego Miasta i Festiwal Braci Wieniawskich w Lublinie, Hudebni Festival Ludwiga van Beethovena w Teplicach (Czechy), International Piano Festival w Holandii, Pianotune Festival w Hasselt i Maasmechelen (Belgia), Rok Česke Hudby 2014, Mirandola Classica (Włochy), Majowe koncerty w Domu-Muzeum Światosława Richtera w Moskwie. Grał m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Baltica, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej i Filharmonii Lubelskiej pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Bohdan Jarmołowicz, Jan Stanienda, Jakub Chrenowicz. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů z Pragi, Stradivari Quartett z Zurichu, ze skrzypkiem Stefanem Tararą, śpiewaczką Eleną Zołotową, pianistą Sergiejem Kasprovem.

Jesienią 2017 w galerii Kowczeg w Moskwie dał cykl recitali muzyki romantycznej (Chopin, Schumann) na fortepianie historycznym.

W 2014 roku ukazało się jego pierwsze CD (Tomasz Ritter, fortepian/piano: Bach/Beethoven/Szymanowski/Ginastera), wydane przez Polskie Nagrania.

 

Program:

J.S. Bach -Toccata D-dur BWV 912

P. Szymański - Dwie etiudy na fortepian

A. Pärt - Fur Alina

S. Prokofiev - Toccata d-moll op.11

F. Chopin - 2 Polonezy op.26 

F. Chopin - 4 Mazurki op.33

F. Chopin - III Sonata h-moll op.58