Edukacja dzieci i młodzieży, koncerty wyjazdowe

Szanowni Dyrektorzy przedszkoli, szkół,
domów kultury, Nauczyciele i Wychowawcy!

Filharmonia Lubelska korzystając z wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą zaprasza szkoły, przedszkola i domy kultury Lublina i Województwa Lubelskiego do współpracy mającej na celu stworzenie szerokiej oferty KONCERTÓW EDUKACYJNYCH, które pozwolą Państwu w sposób barwny i urozmaicony zrealizować podstawę programową. Proponowane wydarzenia, są swoistą LEKCJĄ MUZYKI,  prezentują muzykę omawianą w sposób przystępny i ciekawy, dopasowany do możliwości percepcyjnych dzieci. Młodzi słuchacze prowokowani do aktywnego udziału w koncercie poszerzają swoją wiedzę o instrumentach muzycznych, kompozytorach, formach i stylach muzycznych oraz budują potrzebę obcowania z muzyką w życiu codziennym. Organizujemy koncerty o tematyce patriotycznej i narodowej, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Dnia Muzyki, Mikołaja. Zapraszamy również na otwarte próby orkiestry symfonicznej.


Magia dźwięku: W krainie Instrumentów

przedszkola, szkoła podstawowa kl. I-III – 9.30
szkoła podstawowa klasy IV-VI –11.00

Anna Kabulska – przygotowanie i prowadzenie koncertów

„Dobrej muzyce nie potrzebne są słowa – wystarczy, kiedy instrumenty mają coś do przekazania”.
Prezentujemy cykl audycji edukacyjnych, w których młodzi melomani w przystępnej formie będą mieli okazję poznać bliżej najpopularniejsze instrumenty: ich budowę, cechy charakterystyczne, właściwości, walory. Starannie dobrany repertuar przedstawi „muzycznie” dany instrument oraz jego możliwości wykonawcze.

►Poniedziałek, 27 stycznia 2020, godz. 11.00

Pogromcy nudy potrzebni od zaraz

Historia instrumentów perkusyjnych sięga początków istnienia człowieka, kiedy to odkryto „magię” rytmu. Także dziś rytm jest pierwszym składnikiem muzyki, którego uczy się małe dziecko, a bębenki i grzechotki towarzyszą nam od dzieciństwa. Na czym polega ich urok, dlaczego cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, jaka jest ich rola i co tak właściwie kryje się pod hasłem „instrumenty perkusyjne” – spróbujemy znaleźć odpowiedzi.

►Poniedziałek, 17 lutego, godz. 10.00

Chóralny Warsztat Wokalny dla Małych i Dużych: Mam Głos!

Serce poety

Zapraszamy na chóralne warsztaty wokalne z Chórem Kameralnym Filharmonii Lubelskiej, które poprowadzi jego dyrygent i kierownik artystyczny Dawid Jarząb.

►Poniedziałek, 24 lutego 2020, godz. 10.00

Chóralny Warsztat Wokalny dla Małych i Dużych: Mam Głos!

Co w głosie piszczy

Zapraszamy na chóralne warsztaty wokalne z Chórem Kameralnym Filharmonii Lubelskiej, które poprowadzi jego dyrygent i kierownik artystyczny Dawid Jarząb.

►Poniedziałek, 16 marca 2020, godz. 10.00

Chóralny Warsztat Wokalny dla Małych i Dużych: Mam Głos!

Czarodziej z krainy muz

Zapraszamy na chóralne warsztaty wokalne z Chórem Kameralnym Filharmonii Lubelskiej, które poprowadzi jego dyrygent i kierownik artystyczny Dawid Jarząb.

►Poniedziałek, 23 marca 2020, godz. 9.30, 11.00

Ten obcy czyli o czym szumią drzewa

Instrumenty dęte powracają. flet, obój, klarnet i fagot - główni przedstawiciele tym razem „rodziny” instrumentów dętych drewnianych. Zapoznamy się z nimi bliżej i spróbujemy odgadnąć: dlaczego są drewniane, na czym polega ich wyjątkowość i kim jest „ten obcy”.

►Poniedziałek, 4 maja 2020, godz. 9.30, 11.00

Ostatnia strona starej księgi

Wyjątkowe spotkanie muzyczne z historią i tradycją. Muzyka dawna od średniowiecza do baroku wykonana na replikach dawnych instrumentów muzycznych takich jak: fidel, flety, dulcjan, viola da gamba, lutnia, teorba, szałamaja, krumhorn (w Polsce zwany krzywułą), cornamusy i inne. To wspaniała okazja, by poznać i przyjrzeć się bliżej instrumentom dawnych epok oraz poszukać odpowiedzi na pytanie, ile znaczyły w przeszłości i co wniosły do teraźniejszości.

►Poniedziałek, 1 czerwca 2020, godz. 9.30, 11.00

Dzień Dziecka w Filharmonii
Jest w orkiestrach dętych jakaś siła

Wyjątkowy koncert dla wszystkich dzieci z okazji ich święta. Wyruszymy w kolejną magiczną podróż po krainie dźwięków. Zabrzmią niezwykle energetyczne utwory taneczne i rozrywkowe oraz fragmenty muzyki filmowej we wspaniałym wykonaniu orkiestry dętej. Będzie to okazja nie tylko do świętowania, ale także do bliższego poznania poszczególnych instrumentów oraz walorów wspólnego muzykowania w zespole.

 


AKADEMIA MUZYKI I PLASTYKI

AKADEMIA MUZYKI I PLASTYKI to cykl koncertów organizowanych w Filharmonii i adresowany przede wszystkim do uczniów klas VII i VIII SP, Liceów i Techników. Spotkania te wprowadzają nastoletnią widownię w świat muzyki od klasyki do czasów współczesnych.

Atutem cyklu są nie tylko starannie opracowany program oraz udział wykonawców i prelegentów o ustalonej renomie, ale także okazja do prezentacji i promocji młodych talentów.

Młodzież ma okazję poznać zarówno słynnych polskich dyrygentów i solistów, jak i utalentowanych rówieśników. Koncertom towarzyszą prelekcje, które dają możliwość poszerzenia swych dotychczasowych wiadomości z zakresu muzyki i historii sztuki. Zainicjowany w 2011 roku cykl cieszy się nieustającym zainteresowaniem szkół, które uznają, że warto jest wzbogacać wiedzę ogólną swych wychowanków o wiadomości ze świata sztuk pięknych.

Kolejna propozycja skierowana do młodzieży to koncerty, podczas których realizujemy program „na życzenie”, przy zorganizowanej grupie od 250 osób. Nasza oferta obejmuje spotkania muzyczne pt. ,,Perły baroku”, ,,Romantyczna dusza”, ,,Paryski salon Fryderyka Chopina”, ,,Nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale”, „Niepodległa Polska Ignacego Jana Paderewskiego”, ,,Muzyka i malarstwo XX w.”, ,,Wielcy z Lublina”, ,,Standardy tradycyjnej muzyki jazzowej”, ,,W cieniu maków czerwonych”, ,,Impresjonizm malowany dźwiękiem”, ,,Astor Piazzolla królem tanga”.

Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym możliwy jest udział zorganizowanych grup w przedpołudniowych próbach Orkiestry Symfonicznej im. H. Wieniawskiego w Lublinie.

Zapraszamy do udziału w naszych koncertach, oczekujemy na Państwa propozycję, opinię i współpracę.

 

►Poniedziałek, 2 marca 2020, godz. 9.30, 11.00

„Grottger i Chopin Polsce”

►Poniedziałek, 6 kwietnia 2020, godz. 10.00

„Muzyka pasyjna”

►Poniedziałek, 25 maja 2020, godz. 9.00, 11.00

„Zakochani w sztuce”. Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

 

 


Wyjazdowe koncerty w przedszkolach i szkołach podstawowych

Mali Badacze Muzyki

 

Comiesięczne AUDYCJE EDUKACYJNE to oferta dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Odbywają się one w przedszkolach, szkołach lub ośrodkach kultury na terenie województwa lubelskiego. Podczas 45-minutowych spotkań słuchacze poznają instrumenty: zarówno należące do orkiestry symfonicznej, jak i ludowe z różnych stron świata. Zauważą i docenią potęgę rytmu, od którego rozpoczęła się historia muzyki. Uczniowie będą mogli stać się bardziej świadomymi i uważnymi odbiorcami materii dźwiękowej. Tematyka koncertów wpisuje się w podstawę programową przedmiotu ,,muzyka” w szkole podstawowej, a jednocześnie może stać się ciekawym urozmaiceniem nauki w budynku szkolnym. Koncerty prowadzą muzycy Filharmonii Lubelskiej, posiadający także doświadczenie pedagogiczne.

Koszt audycji to 300zł. Zachęcamy do współpracy! 

1. Zaczarowana Muzyka – wrzesień
2. Dawne Tańce i Melodie – październik
3. W Narodowym Tonie – listopad
4. Idą Święta! – grudzień
5. W Karnawałowym Tonie – styczeń
6. Urodziny Fryderyka Chopina – luty
7. Na Wiosenną Nutę – marzec
8. Żarty Muzyką Malowanie – kwiecień
9. Tajniki Ludzkiego Głosu – maj
10. Muzyczny Plecak Przygód – czerwiec
 

e-mail: rez-edu@filharmonialubelska.pl
tel. 81 53 15 108, 571 435 406, 501 04 04 34


Opiekunowie wstęp bezpłatny
Rezerwacja telefoniczna:
(81) 53-15-112, -118
Rezerwacja e-mail:
rez-edu@filharmonialubelska.pl

Pobierz formularz rezerwacji na koncerty edukacyjne