DWIE PRAPREMIERY JUŻ W NAJBLIŻSZYM KONCERCIE!

Jest nam niezmiernie miło zapowiedzieć długo wyczekiwany pierwszy koncert. Z tej okazji już 21 maja 2021, godz. 19:00, odbędzie się pierwszy koncert otwierający jednocześnie XXIV Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego. Czekają na Państwa nie tylko znakomici wykonawcy ale i dwie prapremiery utworów:

E. Frigatti – „In memoriam”
Utwór powstawał w latach 2018-2019. Podobnie jak inne utwory o charakterze duchowym autorstwa Frigattiego, jako motyw muzyczny tego utworu wykorzystuję utwór chrześcijański. Kompozycja jest też inspirowana „Muzyką żałobną” Witolda Lutosławskiego. „In memoriam” to refleksja nad żałobą. Archeologiczne zapiski sugerują, że rytuały pogrzebowe odbywały się od czasów prehistorycznych i że pojawienie się tych rytuałów zbiega się z pojawieniem się postrzegania naszej skończoności. Wszystkie narody rytualizują swoich zmarłych i reagują w podobny sposób na śmierć ukochanej osoby. Kompozytor zadedykował utwór żałobnym sercom.

B. Dowlasz – „Temporatorium” na chór mieszany, akordeon i orkiestrę smyczkową
Utwór do tekstów W. Wolańskiego i B. Dowlasza to wieloczęściowe oratorium wokalno-instrumentalne składające się z 13 części. Powstało w 2020 roku na zamówienie lubelskiej akordeonistki prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak, której kompozycja jest dedykowana. Autor wykorzystuje współczesne techniki kompozytorskie z elementami aleatoryzmu. Dzieło stanowi wielowątkową refleksję Twórcy nad upływającym czasem. Motyw przemijania stale nam towarzyszy i odnosi się do różnych aspektów życia. Przesłanie utworu nabiera szczególnego znaczenia w obecnym czasie, czasie pandemii Covid19, kiedy borykamy się na co dzień z problemami natury egzystencjalnej i niejako lękiem przed nieznanym.

×
×

Koszyk

Skip to content