„Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci”. Koncert kameralny w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

sobota: 13 sierpnia 2022
godz. 17:00 - Kaplica Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Bilety dostępne tylko w kasie Filharmonii i online

PIANOPTICUM DUO
AGATA NOWAKOWSKA-GUMIELA – fortepian
TOMASZ GUMIELA – fortepian
KAROL FURTAK – słowo o muzyce

Program:
J. Wieniawski – Wybrane miniatury fortepianowe
Ch.W. Alkan – „Marsz” na 4 ręce
F. Liszt – Wybrane transkrypcje pieśni
S. Moniuszko – Walc es-moll
I. J. Paderewski – „Album tatrzańskie” na 4 ręce, op. 12
I. J. Paderewski – Menuet G-dur

Utwory kameralne na duet fortepianowy to piękny, bogaty i ogromnie różnorodny repertuar, literatura wyrazista, poruszająca, efektowna i zawsze budząca zainteresowanie słuchaczy. Rzadko jednak mamy z nią kontakt na żywo. Taką okazję daje melomanom występ znakomitego Pianopticum Duo. Znany duet fortepianowy tworzy małżeństwo pianistów: Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela. Poznali się na studiach i wspólnie koncertują od niemal 10 lat. Ich wizytówką jest doskonałe, pełne ekspresji zgranie kameralne oraz atrakcyjny i zróżnicowany program, każdorazowo dostosowany do charakteru koncertu. Na występ w Kaplicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce artyści przygotowali utwory wpisujące się w obchody 110. rocznicy śmierci lubelskiego mistrza fortepianu – dzieła jego pedagogów i przyjaciół. Z Charlesem-Valentinem Alkanem Józef Wieniawski miał kontakt w Konserwatorium Paryskim, by szkolić swą technikę wyjechał do Ferenca Liszta do Weimaru, przyjaźnił się ze Stanisławem Moniuszką (promował twórczość artysty i przyczynił się do wydania w Paryżu jego pieśni), a na organizowanych warszawskich porankach muzycznych koncertował sam Ignacy Jan Paderewski.

Alina Staniak-Ziółkowska

Pianopticum Duo tworzy małżeństwo pianistów – Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela – koncertujących wspólnie od ponad 10 lat. Wizytówką duetu jest przede wszystkim doskonałe, pełne ekspresji zgranie kameralne oraz atrakcyjny i zróżnicowany program koncertów. Pianiści posiadają w swoim repertuarze oryginalne dzieła na dwa fortepiany i 4 ręce, a także liczne transkrypcje i opracowania. Wielu utworom nadają nową jakość dokonując własnych, nowatorskich aranżacji. Wysoki poziom pianistyki i szczególna atmosfera, jaką duet kreuje na scenie, zyskuje zawsze ogromne uznanie publiczności.

Pianopticum Duo ma na swym koncie koncerty na wielu polskich estradach, (m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu, Toruniu, Stalowej Woli), a także za granicą (m. in. we Francji – w Bibliotece Polskiej w Paryżu, Hiszpanii – konserwatorium Muzycznym w Alicante, i w Słowacji – w Instytucie Polskim w Bratysławie). Duet brał udział w różnorodnych projektach i festiwalach w Bydgoszczy, m.in. prestiżowym festiwalu plenerowym „Rzeka muzyki”, Festiwalu „Nowa Muzyka”, „Muzyka w Willi Blumwego”, Festiwalu „Inoclassic”  w Inowrocławiu oraz Festiwalu Wielkanocnym w Toruniu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

 

współorganizator

×
×

Koszyk

Skip to content