SCENA MUZYKI POLSKIEJ. Koncert kameralny – „ATOM STRING QUARTET”

piątek: 30 września 2022
godz. 19:00 - sala koncertowa FL

ATOM STRING QUARTET
DAWID LUBOWICZ
– skrzypce
MATEUSZ SMOCZYŃSKI – skrzypce
MICHAŁ ZABORSKI – altówka
KRZYSZTOF LENCZOWSKI – wiolonczela

Program:
H. Wieniawski – „Souvenir de Posen” (opr. D. Lubowicz)
F. Chopin – Mazurek C-dur, op. 24 nr 2 (opr. M. Smoczyński)
M. Karłowicz – „Pod jaworem” (opr. M. Zaborski)
I.J. Paderewski – Sarabande h-moll z cyklu „Humoreski koncertowe”, op. 14 nr 3 zeszyt 1 „À l’antique” (opr. K. Lenczowski)
A. Tansman – Polka z cyklu „Quatre Danses Polonaises” (opr. K. Lenczowski)
K. Szymanowski – „Ściani dumbek” z cyklu „Dwanaście pieśni kurpiowskich”, op. 58 (opr. M. Smoczyński, J. Smoczyński)
W. Lutosławski – Dwie etiudy fortepianowe (opr. K. Lenczowski)
K. Penderecki – Capriccio na tubę solo (opr. K. Lenczowski)

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Scena Muzyki Polskiej”, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W zaproponowanym programie Atom String Quartet sięga po mniej znane utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina po Krzysztofa Pendereckiego, przekładając je na własny, indywidualny język improwizującego kwartetu smyczkowego. Muzycy wybrali głównie kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego. Opracowanie każdej z nich wzbogacone jest o liczne improwizacje, będące od lat cechą charakterystyczna kwartetu.

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej uczelni muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych.

Kwartet nagrał pięć autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Ostatnia płyta zespołu, pt. „PENDRECKI” ukazała się w 2019 roku i znalazły się na niej autorskie opracowania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego na improwizujący kwartet smyczkowy. W 2021 roku ukazała się płyta „Karłowicz Recomposed” nagrana na zaproszenie Doroty Serwy – Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, wspólnie ze Szczecin Philharmonic Wind Quartet – zespołem solistów tejże instytucji. Płyta zawiera pieśni Karłowicza zaaranżowane na improwizujący kwartet smyczkowy i kwartet dęty drewniany. Autorami aranżacji są muzycy ASQ, a wydawcą płyty Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie. W 2022 roku ukazała się płyta “Essence”, będąca zapisem ponad 10-letniej historii zespołu, na której znalazły się nowe wersje utworów z poprzednich płyt oraz 3 kompozycje zarejestrowane po raz pierwszy. Wydawcą płyty jest Requiem Records. 

W marcu 2021 roku Atom String Quartet, wspólnie z pianistką Hanią Rani, wykonali utwór Maxa Richtera pt. „Testament”. Zamówiona przez Instytut Adama Mickiewicza kompozycja została napisana i zadedykowana artystom jako hołd dla zmarłego w 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego. Prawykonanie utworu zarejestrowała TVP Kultura.

Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr.

×
×

Koszyk

Skip to content