Narodowy koncert Listopadowy 2022

sobota: 12 listopada 2022
godz. 19:00 - sala koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
CHÓR AKADEMICKI UMCS IM. JADWIGI CZERWIŃSKIEJ
PIOTR OLECH – kontratenor
ELWIRA ŚLIWKIEWICZ-CISAK – akordeon
URSZULA BOBRYK – dyrygent

Program:
E. Frigatti – Symfonia II, „Lubelska” (prawykonanie)
tekst: Franciszka Arnsztajnowa, Józef Czechowicz, Jan Kochanowski

B. Dowlasz – Temporatorium
tekst: Waldemar Wolański i Bogdan Dowlasz

BRAK WOLNYCH MIEJSC

Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Miasto Lublin zaprasza na Narodowy Koncert Listopadowy. Uczestnicy wysłuchają prawykonania Symfonii II Lubelskiej skomponowanej przez Eduardo Luciuk Frigatti. Po dwóch latach przerwy, koncert w tym roku odbędzie się z bezpośrednim udziałem publiczności, w Filharmonii Lubelskiej, 12 listopada.

– Narodowy Koncert Listopadowy na stałe wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnych. W tym roku, 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcimy słuchając wyjątkowego utworu skomponowanego przez związanego z Lublinem Eduardo Luciuk Frigatti. Premierowe wykonanie jego symfonii nada tegorocznym obchodom szczególnego charakteru i jestem pewny, że będzie źródłem niezapomnianych przeżyć artystycznych – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W programie tegorocznego Narodowego Koncertu Listopadowego znajdzie się pierwsze wykonanie II Symfonii Lubelskiej na kontratenor, chór i orkiestrę smyczkową skomponowanej przez Eduardo Luciuk Frigatti oraz Temporatorium na chór, akordeon i orkiestrę smyczkową skomponowane przez Bogdana Dowlasza (tekst: Waldemar Wolański i Bogdan Dowlasz). Wśród wykonawców usłyszymy Piotra Olecha – kontratenor, Elwirę Śliwkiewicz-Cisak – akordeon, Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Orkiestrę Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Dyrygować będzie Urszula Bobryk.

– Moja druga symfonia jest dedykowana Miastu Lublin oraz pamięci Józefa Czechowicza i Franciszki Arnsztajnowej. Ci bliscy sobie przyjaciele uwiecznili w swojej poezji nasze miasto. Pierwsza część Symfonii Lubelskiej powstała w oparciu o wiersz Józefa Czechowicza „Muzyka ulicy Złotej”, zaś w drugiej części usłyszymy tekst  Franciszki Arnsztajnowej „Brama Krakowska rankiem”. Część trzecią zamykają słowa „Pieśni IX” Jana Kochanowskiego, w których wielki polski poeta związany z Lublinem celebruje nadzieję – mówi Eduardo Luciuk Frigatti.

Tegoroczny Narodowy Koncert Listopadowy odbędzie się 12 listopada o godz. 19.00 w Filharmonii Lubelskiej przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5. Od 3 listopada w kasie Filharmonii Lubelskiej wydawane będą bezpłatne wejściówki (do wyczerpania limitu miejsc). Koncert będzie tłumaczony na Polski Język Migowy, a dla osób słabosłyszących organizatorzy zapewnili pętlę indukcyjną.

Dr Eduardo Luciuk Frigatti posiada obszerny katalog utworów, w tym operę, symfonię, utwory na orkiestrę symfoniczną, orkiestrę kameralną, orkiestrę smyczkową, utwory kameralne, muzykę filmową, pieśni i utwory solowe. Obecnie skupia się na muzyce orkiestrowej i operze. Obecnie oprócz działalności kompozytorskiej, wykłada również w Instytucie Muzyki UMCS. Był uczniem m.in. Krzysztofa Pendereckiego.

źródło: lublin.eu

×
×

Koszyk

Skip to content