Koncert symfoniczny „Purpurowe skrzypce”

piątek: 17 marca 2023
godz. 19:00 - Sala Koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
ELIZABETH PITCAIRN
– skrzypce
MARIUSZ SMOLIJdyrygent

Program:
G. Rossini – Uwertura do opery „Cyrulik sewilski”
J. Corigliano – Suita z filmu „The Red Violin”
G. Gershwin/M. Smolij – Trzy Preludia na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową
A. Ponchielli – Taniec godzin z opery „La Gioconda”
O. Respighi – „Pinie rzymskie”

Znana z występów na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1720 roku Elizabeth Pitcairn już 17 marca będzie gościem Filharmonii Lubelskiej podczas koncertu symfonicznego!

W 1990 roku skrzypce Stradivariego Red Mendelssohn zostały kupione przez dziadka Elizabeth Pitcairn za 1,7 mln dolarów na aukcji w Christie’s w Londynie jako prezent na 16. urodziny i to one miały prawdopodobnie zainspirować twórców do powstania filmu „The Red Violin”, z którego muzykę będzie można usłyszeć podczas piątkowego koncertu. Kiedy artystka miała trzy lata, zapytała matkę, czy może grać na skrzypcach. Już w wieku 14 lat dała swój pierwszy koncert z Newark Symphony Orchestra. Artystka występowała na wielu estradach koncertowych świata w tym: w Carnegie Hall, Walt Disney Concert Hall, Fisher Centre, czy Kimmel Centre. Jest uczennicą słynnego profesora skrzypiec Roberta Lipsetta.

Trzy preludia Georga Gershwina, dedykowane przyjacielowi i doradcy Billowi Daly’emu, łączą w sobie typowe elementy XX-wiecznego amerykańskiego stylu muzyki klasycznej wraz z silnymi wpływami jazzu. Premiera zbioru utworów na fortepian odbyła się w 1926 roku w Roosevelt Hotel w Nowym Jorku. Wówczas partię solową wykonał sam kompozytor. Trzy części: Allegro ben ritmato e deciso z motywami bluesowymi i wpływem brazylijskiego baião, Andante con moto – nazwane przez kompozytora „rodzajem bluesowej kołysanki” oraz Agitato – gdzie wyraźnie słychać walkę pomiędzy harmoniką durową i molową, zostały opracowane w 2000 roku przez Mariusza Smolija (dyrygenta koncertu) na skrzypce solo z orkiestrą smyczkową.

Finał koncertu upłynie przy jednym z najbardziej popularnych dzieł włoskiego kompozytora Ottorino Respighiego – poemacie symfonicznym „Pinie rzymskie” (1924). Wraz z dwoma poematami symfonicznymi – „Fontanny rzymskie” i „Święta rzymskie” – tworzy ono tzw. trylogię rzymską, w której kompozytor pragnął oddać piękno włoskiej stolicy. Każda z części utworu ma ilustrować drzewo piniowe w różnych lokalizacjach miasta o różnych porach dnia i nocy.

Elizabeth Pitcairn w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2022)

×
×

Koszyk

Skip to content