Cuatro Manos. Koncert Promujący płytę „Way Home”

sobota: 25 marca 2023
godz. 18:00 - Sala Koncertowa FL

JAKUB KOTYNIA – gitary
MICHAŁ LEWARTOWICZ – gitary
MARIUSZ BOGDANOWICZ – kontrabas
DAWID LUBOWICZ – skrzypce
ANDRZEJ ŚWIĘS – kontrabas/gitara basowa
SEBASTIAN KUCHCZYŃSKI – perkusja
PAWEŁ NOWAK – perkusja

Program:
„Way Home” (muz. M. Lewartowicz)
„Amelia” (muz. J. Kotynia)
„Don’t be late” (muz. M. Lewartowicz)
„Nothing to say” (muz. M. Lewartowicz)
„Miasto nocą” (muz. J. Kotynia)
„Wrzosowy atrament”
„Intro” (muz. M. Lewartowicz)
„Bill Frisell” (muz. J. Kotynia)
„Blues for Pat” (muz. J. Kotynia)
„Dokąd teraz” (muz. M. Lewartowicz)

Pomysł na duet „Cuatro Manos” nie był pierwszą myślą jeśli chodzi o współpracę Jakuba i Michała. Pierwsze spotkanie muzyczne odbyło się podczas koncertu w jednej z Lubelskich restauracji w 2008 roku. Prezentowali oni wtedy repertuar jazzowy, a dokładnie standardy jazzowe w aranżacji na dwie gitary. Po tym koncercie pojawiła się chęć dalszej współpracy. Gitarzyści zaprzyjaźnili się a niedługo potem powstał zespół Double Decker. Był to kwartet z dwiema gitarami elektrycznymi, gitarą basową i perkusją. Z początku muzykę wykonywaną przez zespół stanowiły utwory z pograniczna jazz rocka, co ostatecznie doprowadziło do stworzenie własnego repertuaru.

Double Decker brał udział w konkursach jazzowych w Polsce takich jak Europejskie Integracje Muzyczne, Jazzda czy Krokus Jazz Festiwal. Panowie zdobywali nagrody i wyróżnienia co motywowało ich do dalszej współpracy. Do wydania płyty niestety nigdy nie doszło choć materiał został prawie zarejestrowany. Drogi muzyków rozeszły się ok 2012 roku a niedługo później gitarzyści podjęli decyzję o stworzeniu nowego projektu i tu pojawia się „Cuatro Manos”. Z założenia duet gitarowy miał prezentować utwory z pogranicza muzyki latynoamerykańskiej osadzonej w nurcie jazzowym.

W trakcie współpracy powstały dwa czołowe programy – „Opowieści z południa” oraz „Będzie filmowo”. Pierwszy z nich to wirtuozerska muzyka gitarowa, głównie latynoamerykańska ( rumba, tango, bossa nova, choro) przeplatana pełnymi pasji ale również̇ nostalgii, nieznanymi i ciekawymi legendami, opowieściami i anegdotami rodem z Francji, Hiszpanii oraz innych południowych krajów. W drugim programie duetu pojawiają się znane tematy muzyczne z filmów w niebanalnych aranżacjach gitarzystów. „Way Home” dla duetu gitarowego „Cuatro Manos” to powrót do momentu pierwszych fascynacji muzyką jazzową. Tym razem gitarzyści postanowili sięgnąć po własne kompozycje i w ich nastroju nawiązać do swoich wczesnych inspiracji, które wytyczyły drogę rozwoju artystycznego.

Utwory tworzące album „Way Home” są melodyjne i lekkie, ale ukazują również wirtuozerię gitarzystów. Brzmienie gitar akustycznych doskonale dopełnia sekcja rytmiczna dzięki czemu kompozycje stają się wielopłaszczyznowe. Realizacja nagrań „Cuatro Manos” „Way Home” była możliwa dzięki wsparciu w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin w 2022 roku.

×
×

Koszyk

Skip to content