Koncert symfoniczny

sobota: 1 lipca 2023
godz. 18:00 - Sala Koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
EDMUND DAWE – fortepian
THEODORE KUCHAR – dyrygent

Program:
A. Dvořák – Uwertura husycka, op. 67
L. van Beethoven – III Koncert fortepianowy c-moll, op. 37
W.A. Mozart – XXXIV Symfonia C-dur, KV 338
F. Liszt – I Koncert fortepianowy Es-dur

Inspirowana bohaterstwem ruchu husyckiego i postacią Jana Husa Uwertura husycka A. Dvořáka rozpocznie pierwszy, lipcowy koncert symfoniczny. W quasi-militarnej atmosferze dzieła, nawiązującej do prześladowań i walk husytów, kompozytor zawarł m.in. hymn husycki „Wy, którzy jesteście wojownikami Boga” oraz fragment chorału poświęconego św. Wacławowi. Napisany w 1883 roku utwór spotkał się z szeroką krytyką, zarówno pozytywną, jak i negatywną. Słynny teoretyk muzyki i krytyk Edward Hanslick miał się wyrazić: „muzyka jest tak fanatyczna, że ​​miejscami wydaje się, że została zaaranżowana przy użyciu kos, cepów i maczug”.

Solistą wieczoru będzie słynny pianista i zasłużony pedagog Edmund Dawe, który wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej pod batutą światowej sławy dyrygenta Theodora Kuchara wykona III Koncert fortepianowy c-moll L. van Beethovena. To 3-częściowe dzieło stanowi punkt zwrotny w twórczości wiedeńskiego mistrza, znacząco różniąc się od wcześniejszych koncertów, które przypominają te napisane przez Mozarta.

Finał koncertu zwieńczy I Koncert fortepianowy Es-dur F. Liszta – 4-częściowe dzieło, które powstawało na przestrzeni ponad 26 lat. Po raz pierwszy zabrzmiało ono w Weimarze w wykonaniu samego kompozytora oraz orkiestry pod batutą H. Berlioza.

×
×

Koszyk

Skip to content