Koncert symfoniczny

piątek: 25 sierpnia 2023
godz. 19:00 - Sala Koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
CHRISTINA HARNISCH – fortepian
THEODORE KUCHAR – dyrygent

Program:
G. Bacewicz – Muzyka na smyczki, trąbki i perkusję
C. Chaminade – Konzertstück na fortepian i orkiestrę, op. 40
M. Szymanowska – Etiuda C-dur nr 1
M. Szymanowska – Nokturn As-dur „Le murmure”
F. Price – III Symfonia c-moll

Jeszcze pod koniec wakacji zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert z udziałem szwajcarskiej pianistki Christiny Harnisch. Wieczór wypełnią utwory kompozytorek – Grażyny Bacewicz, Cecylii Chaminade oraz Florence Price. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej poprowadzi światowej sławy dyrygent Theodore Kuchar.

Trzyczęściowe dzieło „Muzyka na smyczki, trąbki i perkusję” (AllegroAdagioVivace) G. Bacewicz, dedykowane Janowi Krenzowi, zapowiada nowy etap w twórczości kompozytorki – czas zwrotu ku sonoryzmowi i nowatorskim jakościom brzmieniowym. Utwór ten, mający wiele analogii z „Muzyką na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę” B. Bartóka, zdobył 3. lokatę (najwyższą w kategorii utworów orkiestrowych) na Międzynarodowym Trybunale Kompozytorskim UNESCO w Paryżu.

„To nie jest kobieta, która komponuje, lecz kompozytor, który jest kobietą” – tak o Cecylii Chaminade (1857-1944) miał powiedzieć francuski kompozytor i pedagog Thomas Ambroise. Romantyczny styl kompozytorki głęboko osadzony w tradycji muzyki francuskiej docenił sam G. Bizet. Jej działalność została doceniona nie tylko na gruncie muzycznym. Jest ona również laureatką Orderu Narodowego Legii Honorowej jako pierwsza kompozytorka w historii.

Wieczór zwieńczy III Symfonia c-moll Florence Price (1887-1953) – pierwszej afroamerykańskiej kompozytorki, która stała się rozpoznawalna na całym świecie właśnie jako kompozytorka muzyki symfonicznej.

C. Chaminade – Valse d’Automne op. 169 w wykonaniu Ch. Harnisch
×
×

Koszyk

Skip to content