Symfonia „Pokoju i Pojednania”

niedziela: 13 sierpnia 2023
godz. 17:00 - Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności w Kodniu

Uroczyste koncerty uświetniające obchody 300lecia koronacji koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Kodeńskiej – prawykonanie specjalnie zamówionej kompozycji

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
CHÓR OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ
VIOLETTA BIELECKA
– przygotowanie chóru
CHÓR DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWY OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ
EWA BARBARA RAFAŁKO
– przygotowanie chóru
ALEKSANDRA ORŁOWSKA
– sopran
ROKSANA WARDENGA – mezzosopran
ROBERT GIERLACH
– bas-baryton
RAFAŁ JANIAK – dyrygent

Program:
R. Janiak – Symfonia „Pokoju i Pojednania” na solistów, chór mieszany i orkiestrę

„Symfonia Pokoju i Pojednania” Rafała Janiaka to kompozycja pisana na wyjątkowy jubileusz jednego z kluczowych na ziemiach I-szej Rzeczpospolitej Sanktuarium Maryjnego. Niełatwa historia tych ziem, na których mieszkali wyznawcy wielu religii, a także reperkusje Unii Brzeskiej nierozerwalnie splatają się z historią cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

W planowanej kompozycji zostaną użyte teksty
wielkich myślicieli i doktorów kościoła, a także przedstawicieli innych wyznań, których myśli odwołują się do kwestii pokoju, pojednania, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Bogate instrumentarium (wielka orkiestra symfoniczna z rozbudowaną partią perkusji), chór mieszany oraz soliści będą rozmieszczeni w różnych miejscach w sanktuarium, wykorzystując jego atrybuty topoficzne. Język muzyki Rafała Janiaka doskonale łączy tradycję z nowoczesnością. Doświadczenie pisania wielkich form (m.in. na gruncie opery) pozwala kompozytorowi na pełne i wydajne wykorzystanie planowanej obsady, a także na poszukiwanie nowych form wyrazu w muzyce wokalno-instrumentalnej.

Zaangażowani artyści wykonawcy to przede wszystkim zespoły artystyczne działające w tym regionie – w województwie lubelskim, a także zaproszeni soliści – wybitni śpiewacy, których nazwiska rozpoznawalne są na całym świecie. Planowany symfoniczny charakter dzieła służy zbudowaniu wielkiej formy, godnej upamiętnienia trzeciej w historii koronacji koronami papieskimi obrazu na ziemiach polskich.


Po 24 lutego 2022 roku koncepcja tej kompozycji nabiera nowego znaczenia i wymiaru. Pokój i pojednanie są przecież tak bardzo potrzebne na wschodnich rubieżach Europy – ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. W tym wymownym koncercie, w miejscu gdzie wschód łączy się z zachodem apel o pokój i pojednanie poprzez wydarzenie kulturalne odwołuje się do ważnej historycznej roli i misji
Sanktuarium Kodeńskiego.

Mecenas – Fundacja PKO Banku Polskiego

300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej 1723-2023

×
×

Koszyk

Skip to content