Plakat wydarzenia "Wielki Koncert w hołdzie księżnej Izabeli Czartoryskiej"

Wielki Koncert w hołdzie księżnej Izabeli Czartoryskiej

sobota: 24 czerwca 2023
godz. 17:00 - Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
ORKIESTRA SYMFONICZNA NARODOWEJ FILHARMONII LWOWSKIEJ
VLADYSLAVA LUCHENKO – skrzypce
THEODORE KUCHAR – dyrygent

Program:
J. Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll, op. 47
G. Mahler – I Symfonia D-dur „Tytan”

Wspólny koncert dwóch orkiestr – Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Narodowej Filharmonii Lwowskiej pod batutą Theodora Kuchara – najczęściej nagrywanego dyrygenta swojego pokolenia, pojawiającego się na ponad 140 płytach kompaktowych wytwórni: Naxos, Brilliant Classics, Ondine, Marco Polo, Centaur i Toccata Classics. Współpraca dwóch środowisk nabiera w dzisiejszych czasach znaczenia symbolicznego, wyrażającego nadzieję na pokój na Ukrainie.

Przepełniony skandynawską aurą Koncert skrzypcowy d-moll J. Sibeliusa wykona Vladyslava Luchenko – grająca na skrzypcach Gobettiego z 1710 roku skrzypaczka pochodzenia ukraińskiego, debiutująca na estradzie muzycznego już od 11. roku życia.

Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie twórczość Gustava Mahlera, która daje nam się poznać jako przykład genialnego wykorzystania orkiestry jako aparatu wykonawczego, jej barwy i możliwości poszczególnych sekcji. Tak jest już od I Symfonii D-dur kompozytora pomyślanej pierwotnie jako poemat symfoniczny. Nowatorskość symfonii Mahlera to między innymi wplecenie własnych motywów pieśniowych do poszczególnych części. W przypadku I Symfonii na pierwszy plan nasuwa się cykl „Lieder eines fahrenden Gesellen” („Pieśni wedrującego czeladnika”).

×
×

Koszyk

Skip to content