INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2023/24

piątek: 15 września 2023
godz. 19:00 - Sala Koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
TOMASZ STRAHL
– wiolonczela
PAWEŁ KOS-NOWICKI – dyrygent

Program:
F. Mendelssohn – Uwertura „Hebrydy” op. 26
R. Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129
L. van Beethoven – II Symfonia D-dur op. 36

Niezapomniany wieczór muzyczny pełen emocji i wspaniałych brzmień! Koncert inaugurujący 79. sezon artystyczny 2023/24 będzie prawdziwą ucztą dla każdego miłośnika muzyki.

Wizyta Feliksa Mendelssohna w 1829 roku w Szkocji była inspiracją nie tylko do napisania III Symfonii a-moll zwanej „Szkocką”. Kompozytor przeżył wówczas nocny sztorm w archipelagu Hebrydy oraz udał się do tzw. „Groty Fingala” – zjawiskowej jaskini wypełnionej kolorowymi, bazaltowymi filarami. Specyficzne doznania akustyczne w postaci niepokojących dźwięków echa fal morskich skłoniły go niemal natychmiast do sięgnięcia po papier nutowy i naszkicowania I tematu nowego dzieła – późniejszej słynnej uwertury koncertowej. Dzieło to nie tylko stanowi obraz surowego, szkockiego krajobrazu, ale również przekazuje uczucie samotności, które towarzyszyło kompozytorowi podczas wizyty w jaskini.

Solistą wieczoru będzie jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów – Tomasz Strahl – laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. I Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii w 1991 roku, czy „Fryderyk” w 2003 roku). Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm (Norymberga 1778), który doskonale sprawdzi się podczas Koncertu wiolonczelowego a-moll Roberta Schumanna.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego zwieńczy wieczór wykonując II Symfonię D-dur Ludwiga van Beethovena – urokliwe dzieło wiedeńskiego mistrza, w którym daje się słyszeć jego nadchodzący, genialny styl muzyczny.

„Grota Fingala” na wyspie Staffa w szkockich Hebrydach stanowiła bezpośrednią inspirację dla F. Mendelssohna do napisania słynnej Uwertury „Hebrydy”

Szkic Uwertury „Hebrydy” wykonany jeszcze w samej „Grocie Fingala”, który kompozytor niezwłocznie wysłał swojej siostrze – Fanny Mendelssohn.
×
×

Koszyk

Skip to content