Walentynki w Filharmonii Lubelskiej. Historia miłości w operze „Acis i Galatea”

piątek: 16 lutego 2024
godz. 19:00 - Sala koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
THE SNOPKERS ENSEMBLE
SYLWIA STĘPIEŃ
– Galatea (sopran)
JACEK SZPONARSKI – Acis (tenor)
ALEKSANDER REWIŃSKI – Damon (tenor)
PAWEŁ MICHALCZUK – Polyphemus (bas)
MICHAŁ PIOTROWSKI – prymariusz
KRZYSZTOF GARSTKA – dyrygent

Program:
G.F. Händel – „Acis i Galatea” opera w 2 aktach

„Acis i Galatea” to pierwsze dzieło sceniczne G.F. Händla, w którym kompozytor sięgnął do języka angielskiego. 2-aktowa opera napisana podczas pobytu w Cannons, w siedzibie księcia Chandos w Anglii, zalicza się w poczet najpopularniejszych dzieł scenicznych kompozytora, które nieprzerwanie gości w repertuarze teatrów operowych na całym świecie.

Na przestrzeni lat dzieło zyskiwało nowe wersje (jedną z nich opracował nawet sam W.A. Mozart) będąc tym samym zaliczanym do rodzaju serenady, maski, czy opery pastoralnej o najwyższych walorach artystycznych (S. Sadie: „największa do tej pory skomponowana opera pastoralna”).

Akt 1
Pasterze i nimfy cieszą się „przyjemnością równin”. Galatea, pół-boska nimfa, jest zakochana w pasterzu Acisie i próbuje uciszyć ptaki, które rozpalają jej pożądanie do niego. Bliski przyjaciel Acis, pasterz Damon, udziela rad kochankom. Podczas ich pierwszego spotkania Acis śpiewa piękną serenadę w stylu siciliany „Miłość w jej oczach siedzi i gra”. Akt kończy się duetem młodych kochanków „Happy we”, którego odzwierciedleniem jest refren.

Akt 2
Opera zmienia swój pastoralny i zmysłowy nastrój w elegijny, podczas gdy chór ostrzega Acisa i Galateę przed przybyciem potwornego olbrzyma Polifema, śpiewając: „żadna radość nie będzie trwała”. Molowa fuga chóru wraz z instrumentalnymi partiami w dolnych rejestrach, wskazującymi na ciężkie kroki olbrzyma, zapewnia efektowne przejście w poważniejszy charakter drugiego aktu.

Polifem wchodzi, śpiewając o swojej zazdrosnej miłości do Galatei: „Wściekam się, topię się, płonę”, co przybiera częściowo formę komicznego recytatywu. Następuje jego aria „O czerwieńszy niż wiśnia”. Polifem grozi użyciem siły, ale zostaje nieco uspokojony przez bezstronnego pasterza Koridona („Czy zyskałbyś czułe stworzenie”). Tymczasem Acis ignoruje ostrzeżenie Damona o ulotnym istnieniu rozkoszy miłości („Rozważ, kochany pasterzu”) i reaguje wrogością i determinacją, by się oprzeć („Miłość bije na alarm”). Acis i Galatea obiecują sobie wieczną wierność w czymś, co zaczyna się jako duet („Stada opuszczą góry”), ale ostatecznie zamienia się w trio, gdy wkracza Polifem i morduje Acisa w szale. Galatea wraz z chórem opłakuje utratę swojej miłości („Czy ja, mój Acis, wciąż muszę opłakiwać”). Refren przypomina jej o jej boskości i że dzięki swoim mocom może przekształcić ciało Acisa w piękną fontannę. Utwór zamyka się arią Galatei „Serce, siedziba miękkiej rozkoszy”, w której wykorzystuje ona swoje moce, aby dokonać transformacji, zakończonej refrenem celebrującym unieśmiertelnienie Acisa.

UWAGA!
Koncert wchodzi w skład karnetu na luty. Karnet w cenie 186,00 zł (normalny), 129,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 9.02, 16.02 oraz 23.02. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.

×
×

Koszyk

Skip to content