VII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert oratoryjny

piątek: 5 kwietnia 2024
godz. 19:00 - Sala koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
AKADEMICKI CHÓR UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W LUBLINIE
MONIKA MIELKO-REMISZEWSKA – przygotowanie chóru
JUSTYNA KHIL – sopran
JULIA MACH – mezzosopran
SEBASTIAN MACH – tenor
BARTOSZ LISIK
– bas
AGNIESZKA FRANKÓW-ŻELAZNY
– dyrygent

Program:
G. Rossini – Petite Messe Solennelle

Bilety w cenie:

premium: 70.00 zł
normalny: 50.00 zł
ulgowy: 40.00 zł

Pozostałe rodzaje biletów dostępne bezpośrednio w kasie Filharmonii

„Drogi Panie, tutaj skończyła się ta biedna mała msza. Czy właśnie napisałem muzykę sakralną, czy raczej muzykę świętokradzką? Jak dobrze wiesz urodziłem się dla opery buffa. Niewiele techniki, trochę serca i to wszystko. Błogosławię Cię i obdarz mnie Rajem” – taką adnotację umieścił Gioacchino Rossini na ostatniej karcie rękopisu swojej „Petite Messe Solennelle”.

Do napisania „ostatniego z moich grzechów podeszłego wieku”, jak mawiał o utworze sam kompozytor, zabrał się Rossini 34 lat po napisaniu swojej ostatniej opery. Spędzając ostatnią dekadę życia w Passy stworzył arcydzieło religijne, bynajmniej nie „małe”, jak sugerowałby sam tytuł, lecz rozbudowane, w formie uroczystej mszy (missa solemnis).

I choć msza nigdy nie była wykonana za życia twórcy, to do dzisiaj należy ona do grona najpopularniejszych utworów chóralnych i religijnych XIX wieku. Do typowego schematu mszy muzycznej, tj. KyrieGloriaCredoSanctusAgnus Dei, dodaje Rossini jeszcze arię sopranową do słów św. Tomasza z Akwinu – hymn „O salutaris Hostia” (jako wstęp do Agnus Dei) oraz instrumentalne Preludio religioso wraz z ritornellem (wstęp do Sanctus).

UWAGA!
Koncert wchodzi w skład karnetu na kwiecień. Karnet w cenie 160,00 zł (normalny), 128,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 5.04, 12.04, 19.04 oraz 26.04. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.

×
×

Koszyk

Skip to content