Koncert oratoryjny. 200. Rocznica urodzin Antona Brucknera

piątek: 18 października 2024
godz. 19:00 - Sala koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
CHÓR KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO JANA PAWŁA II
AGNIESZKA TYRAWSKA – sopran
NATALIA SKIPOR – alt
OLEG LANOWYI – tenor
PATRYCJUSZ SOKOŁOWSKI – bas
STANISŁAW MARYJEWSKI – organy
GRZEGORZ PECKA – dyrygent

Program:
Alexandre Guilmant IV Sonata d-moll, op. 61
Anton Bruckner Te Deum, WAB 45
Roger Calmel Magnificat

Bilety w cenie:

premium: 70.00 zł
normalny: 50.00 zł

Podczas nadchodzącego koncertu Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprosi nas do świata dwóch niezwykłych utworów muzyki sakralnej: Te Deum Antona Brucknera oraz Magnificat Rogera Calmela. Wybór tych dzieł stanowi wyjątkową okazję, by zanurzyć się w świat pełen duchowego uniesienia, które obaj kompozytorzy zdołali zawrzeć w swoich kompozycjach.

Anton Bruckner, którego muzyka stała się pomnikiem duchowej głębi, określał Te Deum jako „dzieło swojego życia”. Skomponowany w 1884 roku, utwór ten jest jednym z najbardziej wzruszających dzieł chóralnych Brucknera, hymnem pochwalnym, który wznosi się jak modlitwa wdzięczności i uwielbienia dla Boga. Głęboko religijny Bruckner wplótł w tę kompozycję intensywne emocje, które przenikają duszę słuchacza. Każdy akord, każdy dźwięk jest tu jak niebiański oddech, prowadzący nas ku wyżynom mistycznego doświadczenia.

Następnie przeniesiemy się do świata Rogera Calmela, francuskiego kompozytora XX wieku, który w Magnificat ukazuje kantatę sakralną opartą na tekście kantyku Maryi. Ten utwór to opowieść o radości i wdzięczności. Magnificat to harmonijna mieszanka bogatych dźwięków i dynamicznych rytmów, które unoszą słuchacza w świat niekończącej się muzycznej ekstazy.

Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z ponad stuletnią historią, jest jednym z najstarszych i najbardziej cenionych zespołów chóralnych w Polsce. Od założenia w 1921 roku, chór ten nieprzerwanie czaruje publiczność, dając niezliczone koncerty na całym świecie. Zdobył uznanie na ponad stu festiwalach krajowych i międzynarodowych, a jego występy w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii zapisują się w pamięci słuchaczy jako niezapomniane muzyczne spotkania. W 1996 roku chór miał zaszczyt uczestniczyć w Światowym Sympozjum Muzyki Chóralnej i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Sydney, co było jednym z największych wydarzeń chóralnych w historii Australii.

×
×

Koszyk

Skip to content