Koncert symfoniczny. „W świecie baśni i legend”

piątek: 20 września 2024
godz. 19:00 - Sala koncertowa FL

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
ADAM SUSKA – skrzypce
JULIAN GILEWSKI – dyrygent

Program:
Maurice Ravel Suita „Moja matka gęś”
Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur, op. 8
Felix Mendelssohn-Bartholdy III Symfonia a-moll op. 56 „Szkocka”

Kto z nas nie wspomina z czułością baśni o Tomciu Paluchu, który – posługując się skromnymi okruszynami chleba – próbował odnaleźć drogę w nieznanym świecie, czy też o Śpiącej Królewnie, której sen mógł przerwać jedynie pocałunek pięknego księcia? Takie i inne magiczne opowieści francuski kompozytor Maurice Ravel uchwycił w dźwiękach swojej baśniowej suity „Moja matka gęś”. Tytuł ten nawiązuje do zbioru bajek Charles’a Perraulta, „Bajki Babci Gąski”, wydanego w 1697 roku. Ravel stworzył tę kompozycję z myślą o dzieciach swojego przyjaciela, rzeźbiarza Cypriana Godebskiego, lecz choć skierowana do najmłodszych, jest przesiąknięta subtelnym czarem i magiczną aurą, które zachwycają słuchaczy w każdym wieku.

Następnie przeniesiemy się do świata romantycznych emocji za sprawą Koncertu skrzypcowego A-dur, op. 8 Mieczysława Karłowicza. Ten wybitny polski kompozytor zmarł tragicznie młodo, mając zaledwie 32 lata, w lawinie w Tatrach. Górskie wędrówki były wielką miłością Karłowicza, który pozostawił po sobie wiele wyjątkowych dzieł inspirowanych właśnie naturą. Koncert skrzypcowy A-dur, napisany gdy miał zaledwie 20 lat, zadedykował swojemu profesorowi, wybitnemu wirtuozowi Stanisławowi Barcewiczowi. To jedno z najefektowniejszych i najtrudniejszych dzieł na skrzypce solo. „Kompozycja składa się z trzech części wielkiej trudności, zwłaszcza w wysokich pozycjach skrzypcowych. Można ją określić jako pojedynek pomiędzy skrzypcami i bogatą w barwy orkiestrą” – napisał recenzent “Berliner Bürsenzeitung”. Z wirtuozowską partią solową zmierzy się Adam Suska.

Wieczór zakończy energetyczna III Symfonia a-moll, op. 56, znana jako „Szkocka”, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Inspiracją dla tego utworu była podróż kompozytora do Szkocji w 1829 roku. Legenda głosi, że podczas wędrówek po szkockich wzgórzach, zainspirowany tamtejszymi dźwiękami, Mendelssohn usłyszał melodie, które później znalazły się w symfonii. Zachwycony pięknem krajobrazów, ruinami opactwa Holyrood oraz szkocką kulturą, Mendelssohn zaczął tworzyć swoją symfonię, której pełna wersja ujrzała światło dzienne dopiero 13 lat później. „Szkocka” Symfonia przenosi nas w surowe i majestatyczne krajobrazy Szkocji, zawiera elementy szkockiej muzyki ludowej, a jej finał to prawdziwy muzyczny wir, który porywa słuchaczy do tańca.

UWAGA!
Koncert wchodzi w skład karnetu na wrzesień. Karnet w cenie 114,00 zł (normalny), 90,00 zł (ulgowy). Koncerty wchodzące w skład karnetu – 6.09, 20.09 oraz 29.09. Karnet do kupienia tylko w kasie Filharmonii. Karnet nie dotyczy miejsc objętych biletem premium.

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Dyrygent – rezydent”,
finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

×
×

Koszyk

Skip to content