Adela Liculescu

Adela Liculescu

Urodziła się w 1993 roku w Krajowej (Rumunia) i rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 4 lat. Uczyła się w szkole muzycznej w rodzinnym mieście u Marianny Illie i prof. Mihaia Ungurenau, a następnie ukończyła edukację muzyczną i kursy mistrzowskie pod kierunkiem Waltera Kraffta i prof. Csíky Boldizsára. Po zdaniu egzaminów licencjackich (z maksymalną liczbą punktów), kontynuowała naukę gry na fortepianie w wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst w klasie prof. Martina Hughesa, którą ukończyła z wyróżnieniem w roku 2019. Obecnie realizuje studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Martina Hughesa w Wiedniu i prof. Milany Chernavskiej w Grazu oraz studiuje kameralistykę pod kierunkiem prof. Avedisa Kouyoumdjiana w Wiedniu. Jako artystka, inspiruje się takimi artystami, jak Stefan Mendl i Sibila Konstantinova. W chwili obecnej ubiega się o stopień doktora sztuk muzycznych w Grazu, pod artystycznym przewodnictwem prof. Milany Chernyavskiej.

Artystka jest laureatką licznych konkursów pianistycznych. Jej ostatnim osiągnięciem jest zdobycie II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. George’a Eunescu w Bukareszcie w maju 2021 roku, podczas którego wykonywała I Koncert fortepianowy P. Czajkowskiego z Orkiestrą Filharmonii w Bukareszcie pod batutą Johna Axelroda.

W lutym 2018 roku zdobyła I nagrodę na Prix du Piano w Bernie (wyjątkowym konkursie, gdzie co roku zapraszanych jest tylko 4 wybranych pianistów i gdzie publiczność wybiera zwycięzcę konkursu w drodze głosowania).

We wrześniu 2017 roku, w zaledwie dwa tygodnie, Adela Liculescu wygrała oba międzynarodowe konkursy imienia Johannesa Brahmsa: w Pörtschach (Austria) zdobyła I nagrodę oraz nagrodę publiczności podczas koncertu galowego (przyznawaną tylko jednemu zwycięzcy spośród kilku kategorii – fortepian, skrzypce, altówka, wiolonczela i wokal), natomiast w Detmold (Niemcy) otrzymała I nagrodę i klika nagród specjalnych (kontrakty koncertowe oraz profesjonalną sesję nagraniową w Konzerthaus Detmold).

W roku 2017 została laureatką Yamaha Music Prize Austria oraz wygrała przesłuchania do stypendium szwajcarskiej Fundacji Thyll-Dürr.

Występowała jako solistka w koncertach Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, Rachmaninowa, Czajkowskiego, Prokofiewa i Liszta. Wśród najważniejszych występów z orkiestrą należy wymienić II Koncert fortepianowy L. van Beethovena z rumuńską Królewską Orkiestrą Kameralną pod batutą Wojciecha Rodka w sierpniu 2017 (koncert plenerowy na głównym placu Sybinu przed ponad trzytysięczną publicznością z transmisją na żywo), XXI Koncert fortepianowy W.A. Mozarta w Filharmonii Berlińskiej z Das Neue Sinfonie-Orchester Berlin pod batutą Raphaela Haegera w marcu 2014 roku oraz II Koncert fortepianowy L. van Beethovena w Rumuńskim Ateneum w Bukareszcie z orkiestrą Romanian Sinfonietta pod dyrekcją Horii Adreescu (koncert rejestrowany i transmitowany przez rumuńską telewizję i radio).

Po zdobyciu tytułu najlepszej pianistki na konkursie im. George’a Eunescu w roku 2014, została zaproszona jako solistka na Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki Jeunesses Musicales w Bukareszcie w 2015 roku, gdzie wykonała trzy różne koncerty z Orkiestrą Filharmonii w Bukareszcie oraz finalistami konkursu w Rumuńskim Ateneum.

Do chwili obecnej, współpracowała z większością najważniejszych orkiestr rumuńskich. Daje również recitale w wielu prestiżowych salach koncertowych w Europie. W 2018 roku odbyła tournée po Chinach, dając koncerty oraz prowadząc kursy mistrzowskie m.in. w Xi’an, Chengdu i Nanjing.

Artystka jest również czynną kameralistką. Regularnie koncertuje z duetem skrzypcowym – Ioaną Cristiną Goicea and Kirillem Maximovem – oraz uczestniczy w wielu projektach kameralnych.

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. pod kierunkiem  Piotra Palecznego.

W chwili obecnej, Adela Liculescu jest stypendystką szwajcarskiej Fundacji Thyll-Dürr oraz Akademii Muzycznej Lichtensteinu.

Artystka jest oficjalnie związana z firmą Bösendorfer.

×
×

Koszyk

Skip to content