Artystka z obojem na ramieniu

Agnieszka Banaszek​-Skóra

Solistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie kształciła się w klasie oboju prof. dra hab. M. Mleczki.

W trakcie studiów brała udział w wielu konkursach w kraju i za granicą. Do najważniejszych z nich zalicza Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Chieri we Włoszech oraz VII Liutauras Vebra International Oboe Competition 2018 w Kownie na Litwie, w którym zdobyła II miejsce (I miejsca nie przyznano) oraz Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu litewskiego kompozytora. Swoje umiejętności doskonaliła uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych oboistów, takich jak: I. Podyomov (Royal Concertgebouw Orchestra), E. Abbühl (London Symphony Orchestra) oraz V. Veverka (Brno Philharmonic Orchestra). Regularnie koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą. Podczas tournée „The Best of Ennio Morricone” w 2020 roku występowała jako pierwsza oboistka Milano Festival Orchestra, prezentując dzieła muzyki filmowej w największych salach koncertowych w Niemczech, Danii oraz Szwajcarii.

Koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej i Orkiestrą Symfoniczną „Passionart”, a w latach 2018-2020 była pierwszą oboistką Orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie. Jako solistka współpracuje z Orkiestrą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, z którą w 2019 roku nagrała Koncert na obój d-moll A. Marcello.

Oprócz solistycznej i orkiestrowej działalności artystycznej stale rozwija swoje umiejętności w zakresie gry kameralnej, występując m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem oraz Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.

W 2011 roku była stypendystką Prezydenta Miasta Lublin za wybitne osiągnięcia artystyczne.

×
×

Koszyk

Skip to content