
Alicja Pacześniak-Słota
Dyrygent, skrzypaczka, kameralistka, animator kultury. Podstawowe i średnie wykształcenie muzyczne zdobywała w rodzinnym Rzeszowie. W 2006 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w klasie skrzypiec prof. Romana Reinera w Akademii Muzycznej w Krakowie, a w roku 2016 studia w klasie kameralistyki prof. Arkadiusza Kubicy w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie kończy kolejne studia- dyrygenturę symfoniczno- operową w klasie Maestro
Mirosława Jacka Błaszczyka w katowickiej uczelni.
Brała udział w wielu mistrzowskich warsztatach i kursach solowych, kameralnych oraz dyrygenckich w kraju i za granicą, między innymi w Czechach, Niemczech, Austrii, Rumunii i Włoszech, pobierając lekcje od najwybitniejszych profesorów, m.in. Jadwigi Kaliszewskiej, Ronalda Baldiniego, Roberta Szredera, Mariny Jaszwili, Marii Orzechowskiej, Janusza Kucharskiego, Ivana Straussa, Petera Schuhmayera, Petera Bucka, Anny Armatys-Borelli, Josefa Klusoňa, Václava Bernáška, Rafała Delekty, Jerzego Salwarowskiego, Maestro Jin Wanga, Maestro Vladimira Kiradijeva, Daniela Orena i Tomasza Bugaja.
Jest zdobywczynią wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury we Wrocławiu ( 2023), pierwszej nagrody Thomastic-Infeld- Preis w Konkursie Interpretacji XV Internationale Sommerakademie Prag-Wien-Budapest w Reichenau (2006), wyróżnienia w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Leoša Janáčka w Brnie (2006) i Bräuer-Optik Spezialpreis für Kammermusik w Oberstdorfie (2007). Była stypendystką w ramach programu Sokrates-Erasmus na Hudební Fakulta Akademie Múzických Umĕní w Pradze (2005- 2006) oraz uczestniczką II etapu International Conducting Competition
w Bukareszcie (2021).
Jako dyrygent współpracowała m. in. Ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Buccharest Symphonic
Orchestra, Orkiestrą Opery Śląskiej, Cinema Brass Band, Studencką Orkiestrą Smyczkową Akademii Muzycznej w Katowicach i Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną „Słobożański”
z Charkowa.
W sezonach artystycznych 2006/2007, 2007/2008 pracowała w sekcji pierwszych skrzypiec orkiestry symfonicznej Filharmonii Bohuslava Martinů w Zlínie (Czechy), z którą odbyła tournée po Niemczech, Hiszpani i Grecji.
Jest kierownikiem artystycznym dziecięco-młodzieżowej orkiestry Śląskie Smyki, z którą wielokrotnie zdobywała laury na konkursach i prowadzi bardzo bogate życie koncertowe. W 2017 roku otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pełną oddania pracę pedagogiczną. Została również uhonorowana Nagrodą Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry w dziedzinie kultury za rok 2019, natomiast w lutym bieżącego roku otrzymała wyróżnienie Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce.
W swojej pracy łączy różne rodzaje sztuki: muzykę, film i teatr. Jest reżyserem spektakli multimedialnych „ W krainie bajek”, „ Muzyka łączy pokolenia” i „ Na polskich ścieżkach baśń mieszka”. Jej projekty artystyczne łączą pokolenia. Zarówno wśród publiczności, jak i na estradzie.
„Muzyczna osobowość Alicji Pacześniak-Słoty to połączenie sentymentalnego, finezyjnego wyczucia z mocnym słowiańskim charakterem, które sprawiają, że jej występ na scenie jest imponujący!” – Maestro Jin Wang.