Çağatay Akyol

Urodził się w Balıkesir w 1969 roku. Naukę gry na harfie rozpoczął pod kierunkiem Kaysu Doğansoya w Państwowym Konserwatorium w Ankarze. Akyol wystąpił z Ursulą Holliger na Festiwalu Pontino di Musica w Sermoneta we Włoszech. Zdobył stypendium DAAD i kontynuował naukę w berlińskiej Akademii Muzycznej u Mariany Schmidt Krickeberg i Reginy Hervig. Po ukończeniu studiów magisterskich wrócił do Turcji.

Akyol występował w Turcji i za granicą dając wiele koncertów z kilkoma orkiestrami i orkiestrami kameralnymi, takimi jak Berlin Rundfunk Symphony Orchestra (R.S.B) i Dresden Staatskapelle pod dyrekcją Giuseppe Sinopoli. Akyol brał również udział w wielu festiwalach muzycznych, takich jak Salzburg Music Festival, Wien Modern, BBC Proms i Amsterdam Mahler Festival.

Występował również z międzynarodowymi orkiestrami młodzieżowymi: Orchestra des Jeunes de la Mediterranee, Jeunes Musicales Weltorchester i Gustav Mahler Jugendorchester. Grał ze znanymi dyrygentami, takimi jak Peter Eötvös, Michael Gielen, Yakov Kreisberg, Richardo Chailly, Claudio Abbado, Bernard Haitink i James Judd. Akyol brał również udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych.

Istnieją trzy utwory poświęcone Akyolowi: „Koncert na harfę” (Nejat Başeğmezler); „Utwór na harfę solo i skrzypce” (Orhan Şalliel); „Instant Dream na harfę solo” (Mahir Çetiz). Akyol występował jako solowy harfiarz z Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną, Izmirską Orkiestrą Państwową, Państwową Orkiestrą Çukurova, Bursa State Symphony Orchestra, Milli Reasürans i Borusan Chamber Orchestra. Akyol jest członkiem Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej i wykłada na Uniwersytecie Çukurova.

×
×

Koszyk

Skip to content