Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej

Jest reprezentacyjnym zespołem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, którego początki działalności sięgają 1949 roku, kiedy zespół został oficjalnie powołany z inicjatywy grupy studentów kierowanych przez prof. A. Wyleżyńskiego, byłego rektora Konserwatorium Wileńskiego. Od samego początku swojego istnienia Chór Akademicki UMCS propaguje polską muzykę chóralną – od średniowiecza po współczesność.

Po niemalże siedemdziesięciu latach od swego powstania Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej znajduje się w czołówce polskich chórów uniwersyteckich nieustannie potwierdzając swój wysoki poziom. Zespół wyróżnia się dbałością o wysoki poziom wykonawczy, udziałem w wielu międzynarodowych projektach muzycznych, a nade wszystko promowaniem współczesnej polskiej muzyki chóralnej za granicą. Liczne koncerty, które na celu miały propagowanie bogatej tradycji polskiej muzyki chóralnej odbyły się m.in. na Węgrzech, w NRD, w Wielkiej Brytanii, Belgii i we Włoszech, USA, Austrii czy na Ukrainie.

Najbardziej mierzalnymi efektami działalność Chóru są nagrody i wyróżnienia w konkursach i festiwalach w tym m. in. I nagroda na festiwalu w Neerpelt (Belgia, 1974), wyróżnienie na festiwalu w Llangolen (Walia, 1974) II i IV miejsce na festiwalu w Gorizia (Włochy, 1978), Moers-Repelen (Niemcy 1992), Vaasie (Finlandia 1998), Fort Lauderdale (Floryda, USA 1999), Prevezie (Grecja 2000), Bruk (Austria 2001) Linz (Austria 2003) czy wyróżnienia na festiwalu „Legnica Cantat”.

W roku 1986 Chór miał także możliwość wystąpienia podczas audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II. Pod kierownictwem obecnego dyrygenta – prof. Urszuli Bobryk – Chór akademicki rozpoczął aktywną współpracę z Państwową Filharmonią Lubelską, wykonując dzieła oratoryjne K. Szymanowskiego, W. Kilara czy H.M. Góreckiego. W ramach współpracy z Filharmonią Lubelską Chór Akademicki UMCS uczestniczy także w Lubelskim Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego.

×
×

Koszyk

Skip to content