Colin Stone

Zwycięzca konkursu pianistycznego Royal Overseas League w 1986 roku, cieszy się pełną sukcesów karierą, którą przewidział mu Sir Charles Groves, jako pianista solowy i członek londyńskiego Trio Mozart.

W 1989 roku zadebiutował w BBC Radio 3, a po sukcesie swojej audycji na żywo w Concert Hall w 1990 roku, grając dzieła Chopina i VIII Sonatę Prokofiewa, dokonał szeregu audycji najważniejszych dzieł wielu kompozytorów. Artysta wykonał światową premierę koncertu fortepianowego Keeleya Entourages w transmisji na żywo w BBC Radio 3 z BBC Symphony Orchestra w marcu 2001 roku pod batutą Granta Llewellyna.

Najważniejszym wydarzeniem 1992 roku było tournée po Kanadzie, które obejmowało nagranie recitalu na żywo na Uniwersytecie Concordia dla CBC w Montrealu. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął serię nagrań dla wytwórni Pickwicka IMP Masters z niedawno powstałym London Mozart Trio. Ich nagrania Trio Schuberta i Dvoraka zostały entuzjastycznie przyjęte przez magazyn Gramophone, a nagranie Tria B-dur Schuberta D.898 było „pierwszym wyborem” spośród dwudziestu nagrań w Building a Library w BBC Radio 3; „najlepszy od czasów Casalsa, Cortota i Thibauda”. Pierwsza solowa płyta Colina Stone’a, zawierająca transkrypcje jego własnej muzyki teatralnej przez Prokofiewa, została wydana w 1994 roku nakładem wytwórni United, a następnie ukazała się płyta CD dla Olympia z dwiema sonatami fortepianowymi D. Szostakowicza.

Artysta jest szczególnie związany z muzyką Szostakowicza. W 2006 dał w Cadogan Hall pojedynczy recital składający się ze wszystkich 24 Preludiów i Fug op. 87. Wraz z Rustemem Hayroudinoffem dokonał pierwszego wykonania na Zachodzie wersji na dwa fortepiany IV Symfonii op. 43a. „Odkrywcze przedstawienie spektakularnego arcydzieła XX wieku. Hayroudinoff i Stone imponują znajomością partytury, dając świetnie przygotowany, odważny występ” – napisał o tym nagraniu Gramophone.

Inne nagrania obejmują najważniejsze dzieła na fortepian solo Schuberta, Chopina oraz Schumanna i Prokofiewa (transkrypcje fortepianowe własnej muzyki teatralnej Prokofiewa), a także muzykę takich współczesnych kompozytorów, jak Andre Czajkowski, Malcolm Williamson i Robert Keeley. Jako członek London Mozart Trio Colin nagrał dwa tria fortepianowe i kwintet fortepianowy Szotstakowicza.

Inne nagrania obejmują najważniejsze dzieła na fortepian Schuberta, Chopina oraz Schumanna i Prokofiewa (transkrypcje fortepianowe własnej muzyki teatralnej Prokofiewa), a także muzykę takich współczesnych kompozytorów, jak Andre Czajkowski, Malcolm Williamson i Robert Keeley. Jako członek London Mozart Trio Colin nagrał dwa tria fortepianowe i kwintet fortepianowy Szotstakowicza.

Nagranie kwintetu zostało bardzo docenione przez prestiżowy amerykański magazyn Fanfare. W czerwcu 2008 roku magazyn Classic FM nominował tę płytę jako instrumentalną i kameralną płytę miesiąca. Jego najnowsze nagranie sonat skrzypcowych Busoniego i Respighiego ze skrzypkiem Krzysztofem Śmietaną nie doczekało się jeszcze recenzji, ale ich wykonanie Wiosennej Sonaty Beethovena należy do najczęściej oglądanych na YouTube.

Colin łączy swoją pracowitą karierę pianisty z pracą profesora fortepianu w Królewskiej Akademii Muzycznej. Regularnie odwiedza Daleki Wschód, gdzie uczy i występuje. Jest także dyrektorem artystycznym LMT Chamber Ensemble i cyklu koncertów Music at St.Mary’s w Harrow.

×
×

Koszyk

Skip to content