Dorota Miśkiewicz
Wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka i autorka tekstów. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec. Publiczności znana jest przede wszystkim jako wokalistka. Córka słynnego saksofonisty Henryka Miśkiewicza i siostra perkusisty jazzowego Michała Miśkiewicza.
Współpracowała i koncertowała z największymi gwiazdami show-businessu, m.in. Cesarią Evorą, Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigelem Kennedym, Grzegorzem Turnauem, Włodzimierzem Nahornym, Ewą Bem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Anną Marią Jopek, Kubą Badachem, Wojciechem Młynarskim, Louisem Winsbergiem czy Stefano Bollanim.
Artystka jednocześnie nostalgiczna, staroświecka i poszukująca. Jej znakiem rozpoznawczym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy gatunków. Eksperymentowała z muzyką afrykańską, bałkańską, freejazzową i poważną.
Występowała na licznych festiwalach w Polsce, m.in. w Opolu, Jazz Jamboree, Old Jazz Meeting Złota Tarka, Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Sacrum Profanum, Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena oraz zagranicą, m.in. na Ingolstaedter Jazz Tage, Jazz Rally w Dusseldorfie, Edinburgh Jazz & Blues Festival. Czterokrotnie była nominowana do Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego “Fryderyk” (jako wokalistka roku oraz za albumy “Zatrzymaj się”, “Caminho” i “Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”). W 2016 roku nominowana do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość roku.
Dorota Miśkiewicz nagrała swoją debiutancką płytę “Zatrzymaj się” wraz z zespołem Dorota Miśkiewicz Goes To Heaven, w którego skład wchodzili Michał Tokaj, Marek Napiórkowski, Adam „Szabas” Kowalewski wymiennie z Robertem Kubiszynem oraz Łukasz Żyta. Utwory, w dużej mierze będące autorskimi dziełami Miśkiewicz, oscylowały między jazzem a popem, skłaniając się jednak ku temu pierwszemu. Płyta została doceniona w środowisku jazzowym poprzez nominację do “Fryderyka”.
Kolejny album, zatytułowany “Pod rzęsami”, został wydany w 2005 roku. Utwór tytułowy Dorota Miśkiewicz zaśpiewała w duecie z Grzegorzem Turnauem. Piosenka pojawiła się później w filmie “Zakochany anioł”. Podczas nagrywania następnej płyty, “Caminho” (2008), artystce towarzyszył brazylijski perkusjonista Guello. Miśkiewicz ponownie zaprosiła do współpracy Grzegorza Turnaua, na krążku usłyszeć można także głos Grzegorza Markowskiego. W nagraniu kilku utworów wziął udział pianista Marcin Wasilewski, zaś współkompozytorem i współproducentem płyty był gitarzysta Marek Napiórkowski. Kompozycjom Doroty i Marka Napiórkowskiego treść nadali Grzegorz Turnau, Michał Rusinek, Karolina Kozak i sama Dorota. “Caminho” uzyskało status złotej płyty. “Ale” (2012) to kolejne ciekawe duety, tym razem z Ewą Bem oraz z Wojciechem Waglewskim. Sam album ma niejednoznaczny charakter, mimo lekkiego brzmienia utwory poruszają poważne tematy.
W setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego Miśkiewicz wraz z zespołem Kwadrofonik dokonała interpretacji utworów kompozytora napisanych do tekstów Juliana Tuwima. W nagraniach wykorzystano dwa fortepiany i kilkadziesiąt instrumentów, takich jak marimba, cymbały, ksylofon, cajon, udu, kalimba, gongi. Album “Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” (2013) uzyskał status złotej płyty i nominację do Fryderyka w kategorii Album – muzyka poważna. “Piano.pl” (2016) to płyta z rejestracją audio/video koncertu, który odbył się 16 maja 2016 roku w Teatrze Muzycznym Roma, i zarazem hołd złożony polskiej pianistyce. Miśkiewicz wystąpiła z wybitnymi pianistami różnych generacji – od Włodzimierza Nahornego i Andrzeja Jagodzińskiego, przez Leszka Możdżera i Marcina Wasilewskiego, aż po Dominika Wanię i Piotra Orzechowskiego. W gronie kilkunastu wielkich osobowości polskiej muzyki znalazł się także Grzegorz Turnau – właśnie w roli pianisty. Niektórym duetom towarzyszy również Atom String Quartet.