Elizabeth Pitcairn

Wielokrotnie występowała na koncertach jako solistka i znana jest z występów na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1720 roku, które podobno zainspirowały powstanie nagrodzonego Oscarem za muzykę filmu „The Red Violin”. Do dziś istnieje 650 instrumentów Stradivariego, których tzw. złoty okres przypadł na lata 1700-1720. W 1990 r. legendarne skrzypce “Red Mendelssohn” wykonane w 1720 roku kupione zostały przez jej dziadka za 1,7 mln dolarów na aukcji w Christie’s w Londynie właśnie dla Elizabeth na 16 urodziny. Kiedy miała trzy lata, zapytała matkę, czy może grać na skrzypcach. Jej matka, Mary Eleanor Pitcairn, bezskutecznie próbowała nakłonić ją do gry na wiolonczeli.

W wieku 14 lat grała z Newark Symphony Orchestra. Koncertowała także z Philadelphia Orchestra, a także na festiwalu Ainay-Le-Viel we Francji. Zadebiutowała w Nowym Jorku w Alice Tully Hall w 2000 roku z New York String Orchestra. Od tego czasu występowała w Carnegie Hall, Walt Disney Concert Hall, Fisher Centre i Kimmel Centre. Pasjonatka młodzieży i edukacji, pełni funkcję prezesa i dyrektora artystycznego Luzerne Music Center, które zapewnia szkolenia dla utalentowanych młodych muzyków w wieku od 9 do 18 lat w północnej części stanu Nowy Jork.

Elizabeth Pitcairn uczestniczyła w Marlboro Music Festival i jest absolwentką University of Southern California, gdzie później uczyła u boku swojego byłego nauczyciela, słynnego profesora skrzypiec Roberta Lipsetta, oraz Colburn School w Los Angeles. Jej dawni nauczyciele to Julian Meyer, Sylvia Ahramjian, Jascha Brodsky i Shmuel Ashkenasi. Artystka mocno wierzy w filantropię i często uczestniczy w takich imprezach charytatywnych, jak American Cancer Society, Breast Cancer Research Foundation, The Helping Hands and Hearts Foundation oraz Nakashima Foundation for Peace. Jej ulubione zajęcia to narciarstwo, tenis, jazda konna, degustacja win.

×
×

Koszyk

Skip to content