Artysta grający na skrzypcach

Grzegorz Cholewiński

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. M. Szlezera oraz prof. Z. Szlezera. Odbył kursy mistrzowskie u boku Michela Szwalbe – koncertmistrza Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana.

W latach 1989-1991 współpracował z prestiżową Orkiestrą Kameralną Capella Cracoviensis. W 1991 roku otrzymał specjalne prywatne zaproszenie od dyrygenta Helmutha Rillinga do Bachakademie w Stuttgarcie, gdzie miał zaszczyt doskonalić swój warsztat pod kierunkiem doc. J. Rubenacker. W latach 1993-1995 współpracował z Orquestra Sinfonica Portuguesa oraz Orquestra Teatro de San Carlos w LizbonieW roku 1996 podjął na stałe współpracę z Filharmonią im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W tym samym roku został również pierwszym skrzypkiem Kwartetu Lubelskiego, z którym odbył liczne koncerty w Europie, a także w Singapurze, Tajlandii, Hongkongu, Tajwanie, Japonii, Hawajach i USA.

W roku 2000 wraz z Kwartetem Lubelskim nagrał płytę zatytułowaną „Millenium”. Od 2012 roku na stałe współpracuje jako koncertmistrz z European Johann Strauss Symphony Orchestra, z którą poprowadził 5 tournée po Chinach i Mongolii dając ok. 80 koncertów. W październiku 2019 roku zadebiutował jako koncertmistrz-dyrygent prowadząc od pulpitu „Halkę” S. Moniuszki wraz z Przemyską Orkiestrę Kameralną w ramach Festiwalu „Przemyska Jesień Muzyczna”.

×
×

Koszyk

Skip to content