Hanna Lewandowska

Autorka wierszy i tekstów piosenek. Od ponad 30 lat współpracuje z Piotrem Selimem – pianistą, kompozytorem i wokalistą. Piosenki tej autorsko – kompozytorskiej spółki wielokrotnie były nagradzane w konkursach o zasięgu ogólnopolskim.
Teksty Hanny Lewandowskiej z muzyką i w wykonaniu Piotra Selima znalazły się na wszystkich autorskich płytach Lubelskiej Federacji Bardów. Debiutancka, solowa płyta Piotra Selima “W rytmie bolera” wydana przez firmę Dalmafon w 2012 r. zawiera 14 tekstów Hanny Lewandowskiej, zaś drugi solowy album „Piotr Selim Uważnie” wydany w 2022 roku zawiera 12 piosenek z tekstem Hanny Lewandowskiej.

Jest autorką scenariusza i utworów w programie „Jestem tu, jestem z Tobą”, którego premierowe wykonanie miało miejsce w Centrum Spotkania Kultur w roku 2018, oratorium (Po)mosty napisanego z okazji 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej, którego premierowe wykonanie odbyło się 1 lipca 2019 roku w kościele O.O. Dominikanów w Lublinie oraz oratorium „Dla ocalałych dom” – premiera 22 października 2023 roku w ZS nr 12 w Lublinie.

„Jeśli chcielibyśmy scharakteryzować piosenki Hanny Lewandowskiej jednym przymiotnikiem, powiedzielibyśmy przede wszystkim, że są one pogodne („więcej wiosny, mniej jesieni” jak sama napisała). Świeżość skojarzeń, połączona z wrażliwością na współbrzmienia i współ-znaczenia słów, pozwala szukać dla tych utworów szlachetnych odniesień w dziełach absolutnych klasyków gatunku Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego”. Dr Bogusław Wróblewski redaktor naczelny kwartalnika „Akcent” („Lublin miasto poetów. Antologia”).

×
×

Koszyk

Skip to content