Ignacy Lisiecki
Studiował fortepian na Uniwersytecie Muzycznym im Chopina w Warszawie, w Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze oraz dyrygenturę na Tokyo University of Arts. W listopadzie 2012 r. zadebiutował w Tokyo Opera City, jednym z ważniejszych centrów muzycznych świata.
Od tego czasu bywa regularnie zapraszany do Japonii, gdzie występuje z czołowymi orkiestrami, takimi jak Tokyo Philharmonic Orchestra czy Kyushu Symphony Orchestra. Dawał również recitale m.in. w Sumida Triphony Hall i Tokyo Bunka Kaikan. W 2017 r. wystąpił w popularnym japońskim programie TV Asahi, poświęconym muzyce klasycznej „Daimei no nai Ongakukai”.
Koncertuje często z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Grał pod batutą takich dyrygentów, jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Jose Maria Florencio czy Tadeusz Strugała. Od kilku lat współpracuje z legendarnym litewskim wiolonczelistą, Davidem Geringasem, występował również z kwartetem smyczkowym berlińskiego Konzerthausu. Wydana w 2013 r. jego debiutancka płyta „Homage to Brahms” zyskała pozytywny odbiór w mediach krajowych i zagranicznych. Ważne miejsce w muzycznej aktywności artysty zajmuje opracowywanie transkrypcji fortepianowych.
W 2011 r., z okazji setnej rocznicy śmierci Mahlera, dokonał na recitalu w Sayaka Hall w Osace prawykonania własnej Parafrazy nt. Adagietto z V Symfonii. W 2012 r. zarejestrował na płycie Fantazję nt. Preludium Chorałowego, utwór inspirowany preludium chorałowym Brahmsa. Artysta dużo uwagi poświęca wykonywaniu muzyki współczesnej. Jako pierwszy prezentował w Polsce i w Japonii utwory odzwierciedlające najnowsze trendy kompozytorskie, m.in. kompozycje Esa-Pekka Salonena.
W 2018 r. dokonał światowego prawykonania II Sonaty fortepianowej Romana Palestra, znaczącej postaci w historii współczesnej muzyki polskiej. Za wybitne dokonania na rzecz szerzenia polskiej kultury na świecie uhonorowany został dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.