Jan TUrkiewicz ze skrzypcami

Jan Turkiewicz

Skrzypek i kameralista, urodził się w 1998 roku w Gliwicach. Rozpoczął swoją muzyczną przygodę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach.

Do jego największych osiągnięć z tego okresu należą: III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie w kategorii zespołów kameralnych (2015), wyróżnienie w Regionalnych Przesłuchaniach CEA Uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Katowicach (2016) oraz Wyróżnienie w Makroregionalnych Przesłuchaniach CEA Uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Chorzowie (2017).

W 2017 roku rozpoczął studia licencjackie na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Włączył się w działalność kulturalną uczelni, biorąc czynny udział w koncertach Akademickiej Orkiestry Kameralnej oraz Akademickiej Orkiestry Symfonicznej. Swoje pierwsze zawodowe doświadczenie orkiestrowe zdobył w zespole Cappella Thoruniesis, które poskutkowało nagraniem w 2019 roku Mszy Nelsońskiej J. Haydna na płycie „Dona nobis pacem” z Chórem Uniwersytetu Szczecińskiego pod dyrekcją Paula Esswooda. Jan Turkiewicz miał również okazję występować w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki podczas Game Music Festiwal jako skrzypek w Sound Factory Orchestra pod kierunkiem Roberta Kurdybachy.

W 2019 roku zakwalifikował do projektu „Europe Choir und Orchester Akademie” organizowanego przez Hamburger Symphoniker. W zeszłym roku wziął udział w kilku konkursach międzynarodowych, w których zdobył: II nagrodę na I Brussels International Music Competition (2020) oraz I nagrodę na ISCART Music Competition. W 2021 roku na Konkursie Małych Form Katedry Instrumentów Smyczkowych we Wrocławiu został laureatem II nagrody oraz zdobył II nagrodę na I SWISS International Music Competition.

Jan Turkiewicz kontynuuje swoją muzyczną edukację na studiach magisterskich na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Stawia sobie nowe cele i wyzwania. W kwietniu tego roku wziął udział w przesłuchaniach i zakwalifikował się do projektu „Orchestral Academy” organizowanego przez Janáček Philharmonic Ostrava. Muzyka jest jego pasją i to z nią wiąże swoją przyszłość.

×
×

Koszyk

Skip to content