Jiří Bárta

Kształcił się w Pradze pod kierunkiem Josefa Chuchro, oraz odbył studia w Kolonii pod kierunkiem Borysa Pergamenschikowa i w Los Angeles pod kierunkiem Eleonore Schoenfeld. Laureat wielu konkursów krajowych oraz nagrody Europäische Förderpreis für Musik w Dreźnie oraz Rostropovich-Hammer Award w Los Angeles.

Jest jednym z czołowych wiolonczelistów swojego pokolenia. Koncertował w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej, w Australii, Japonii, Korei oraz w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Brał udział w wielu renomowanych festiwalach, m. in. w Edynburgu, Kuhmo, Lugano, Newport, w Prague Spring Festival, Schubert Festival Salzburg, Schleswig Holstein Musik Festival. Koncertował w prestiżowych salach koncertowych takich jak m. in. Filharmonia Berlińska, Berlin Konzerthaus, Birmingham Symphony Hall, Manchester Bridgewater Hall, Teatro Colon w Buenos Aires, Carnegie Weill Recital Hall, Dublin Concert Hall, Edinburgh Queen Elisabeth Hall, L’Auditorio in Barcelona, Los Angeles Dorothy Chandler Pavilion,  London Wigmore Hall, Royce Hall at UCLA, Prague Rudolfinum, Tokyo Suntory and Casals Halls, Paris Theatre Chatelet, Paris Auditorium de Louvre, Salzburg Mozarteum.

Jest artystą wytwórni Supraphon, z którą wydał Koncert wiolonczelowy A. Dvořáka z Filharmonią Czeską. Był solistą koncertu upamiętniającego 100-lecie śmierci Antonina Dvořáka, transmitowanego na całą Europę przez kanał Arte Channel. Oba albumy z koncertami wiolonczelowymi Kodaly’ego oraz utworami na wiolonczelę Martinu/Foerstera/Novaka otrzymały nagrodę Gramophone Editor’s Choice. Inne nagrania dla wytwórni Supraphon obejmują Suity na wiolonczelę solo J.S. Bacha oraz koncerty D. Szostakowicza. Artysta wydał również dwa albumy dla wytwórni Hyperion z sonatami Moschelesa, Hummela i Rubinsteina. Współpracował z sopranistką Magdaleną Kozeną w projekcie nagrania albumu Lieder dla Deutsche Grammophon, który zdobył nagrodę Gramophone Award.

Jako zapalony kameralista, jest współtwórcą Festiwalu Muzyki Kameralnej Kutna Hora, którego celem jest prezentowanie zarówno muzyki współczesnej, jak i klasycznej. Festiwal bardzo szybko ugruntował swoją renomę jako jeden z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Czechach.

Jiří Bárta był bohaterem filmu dokumentalnego pt. „Můj pokus o mistrovský opus (Bárta versus Bach Cello Suites)“, który w 2015 roku zdobył nagrodę Prix CIRCOM  w Irlandii. Obecnie gra na wiolonczeli zbudowanej przez Dietmara Rexhausena w roku 2012.

×
×

Koszyk

Skip to content