Joanna Freszel

Joanna Freszel

Sopranistka urodzona w Warszawie. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury, programu Pro Polonia, ISA2012, odznaczona medalem Magna cum Laude (2013), Stypendium Młoda Polska (2014), Les Orphées d’Or – Prix de la SACD od Académie du Disque Lyrique za najlepszą interpretację muzyki współczesnej (2016). Nominowana w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyki 2016 za swój debiutancki album real life song; do nagrody Koryfeusz 2017 i zdobywczyni Paszportu Polityki (2017). W 2020 otrzymała nagrodę Koryfeusz w kategorii Wydarzenie Roku za udział w drammie per musica Drach Aleksandra Nowaka do libretta Szczepana Twardocha. W 2021 zdobyła Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa za dokonanie nagrania opert ahat-ilī – siostra bogów A. Nowaka do słów Olgi Tokarczuk.

Nagrodzona m.in. na: Konkursie im. Halskiej, Konkursie im. Szymanowskiego, Konkursie im. Reszków, Belvedere im. Gabor, J:opera Voice Competition isa 12. Finalistka Viotti Competition.

Nagrywała muzykę do filmów, słuchowisk. Brała udział w festiwalach Prawykonania, Warszawska Jesień, Aix-en Provence, Contrechaps, Sacrum Profanum, Kwartet Śląski i jego goście, Saaremaa Opera Days, Opera in the Town Hall Festival, Musica Polonica Nova, Melos-Etos itd. Współpracuje z Estońską Operą Narodową, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Występowała jako Musetta w La Bohème Pucciniego, Vénus i Phrygienne w Dardanus Rameau, Fiordiligi w Cosi fan tutte Mozarta, Małgorzata w Faust Gounoda, Maszyna w Nici Wołka, Susanna w Figaro gets a divorce Langer, Psyche w Erosie i Psyche Różyckiego, Inanna w ahat ili Nowaka, Ellenai w Anhellim Przybylskiego, Rozyna w Cyruliku Sewilskim Rossiniego, Hanna w Strasznym Dworze Moniuszki.

Była zapraszana do współpracy przez Orkiestry: Filharmonii Narodowej, NOSPR, Białostockiej, Krakowskiej, Śląskiej, Świętokrzyskiej, Szczecińskiej, Zielonogórskiej, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Akademii Beethovenowskiej, Lwowskiej, Odeskiej, Donieckiej, Österreichisches Ensemble für Neue Musik, Ereprijs, AUXO, OMN i inne. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, choć z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok.

Gościnnie śpiewała na płytach m.in. Kwartetu Śląskiego oraz artystów takich jak: Ewa Liebchen, Rafał Łuc, Andrzej Karałow, Leszek Długosz. W 2020 wraz z Łukaszem Chrzęszczykiem wydała swoją drugą płytę Śpiewnik polski (Orphée Classics) a w 2021 wraz z Bartłomiejem Kominkiem Akwarelle, będącą pierwszą fonograficzną rejestracją wszystkich pieśni Grażyny Bacewicz (DUX).

Joanna Freszel jest również autorką programów edukacyjnych takich jak poGŁOSka oraz samoŚPIEW. Podejmują one tematykę najciekawszych zjawisk współczesnej sztuki wokalnej oraz kształcenia głosu. Są ogólnodostępne w sieci. Jest mgr inż. Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie. Stopień doktora sztuki z wyróżnieniem uzyskała w 2019.

×
×

Koszyk

Skip to content