Joanna Ławrynowicz

Urodziła się w Warszawie, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia u Hanny Lachertowej. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u profesor Haliny Czerny-Stefańskiej, aż do chwili śmierci tej legendarnej polskiej pianistki w 2001 roku.

Zdobyła wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych (Berlińskim „Steinway&Sons” w 1990 r.; Chopinowskim w Darmstadt w 1999 r.; Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa w Japonii w 2000 r.; „Art Livre” w Sao Paulo w Brazylii w 2001 r.). Jest także laureatką Nagrody Stypendialnej „Młoda Polska” przyznawanej przez Narodowe Centrum Kultury.

Od wielu lat prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową, jako solistka i kameralistka na całym świecie (w Europie, Azji, obu Amerykach, Nowej Zelandii). Ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów.

Jako polska pianistka może poszczycić się ogromną aktywnością fonograficzną. Nagrała dla firmy fonograficznej „Acte Prealable” już ponad 40 albumów płytowych. Są to m.in.:  komplet dzieł solowych i kameralnych Fryderyka Chopina (jako pierwsza osoba w Polsce), wszystkie utwory na skrzypce i fortepian, na fortepian solo i koncert fortepianowy Romualda Twardowskiego; komplet dzieł kameralnych i koncertów fortepianowych Henryka Melcera; utwory na fortepian i dzieła kameralne Władysława Żeleńskiego; komplet dzieł kameralnych Józefa Elsnera; dzieła kameralne Zygmunta Stojowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Witolda Maliszewskiego i Emanuela Kani, a ostatnio utwory fortepianowe Oskara Kolberga. Większość zarejestrowanych przez artystkę utworów to światowe premiery fonograficzne. Jej płyty są wysoko cenione przez melomanów i krytyków muzycznych oraz zdobywają znakomite recenzje i wyróżnienia w renomowanych magazynach muzycznych na całym świecie.

Pianistka prowadzi seminaria i kursy zarówno w Polsce (Ogólnopolskie Warsztaty Pianistyczne dla laureatów konkursów w Krynicy-Zdroju, Ogólnopolskie Warsztaty Pianistyczne na Roztoczu w Tomaszowie Lubelskim, Ogólnopolskie Warsztaty Pianistyczne w Łańcucie, Zimowa Akademia Muzyczna w Lusławicach, jak i za granicą, min: w USA (Uniwersytet w Bloomington), w Chinach (Konserwatoria w Szanghaju, Guangdong, Daijing Xianju), w Japonii (Konserwatorium w Kyoto), na Litwie, we Francji (Paryż, konserwatorium Boulogne Billancourt). Pianistka jest także ogólnopolskim konsultantem dla pianistów z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej.  

Była także jurorem podczas wielu konkursów krajowych (w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Katowicach, Wrocławiu, Zambrowie i innych) oraz międzynarodowych min. w Varenna we Włoszech, w Łucku na Ukrainie, Nowogrodzie Wielkim i Pietrozawodsku w Rosji oraz w Szanghaju w Chinach.

Artystka jest także autorką opracowań wykonawczych utworów fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Równolegle pianistka prowadzi również działalność pedagogiczną na stanowisku profesora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Jej wychowankowie zdobywają czołowe nagrody na konkursach pianistycznych w kraju i za granicą. Za swoje osiągnięcia pedagogiczne otrzymała szereg nagród, w tym nagrody I-go i II-go stopnia Ministra Kultury i Sztuki, medal „Zasłużony dla Kultury oraz nagrodę Centrum Edukacji Artystycznej.

×
×

Koszyk

Skip to content