Justyna Reczeniedi

Urodzona w Warszawie śpiewaczka operowa, sopran liryczno-koloraturowy, polonistka, wykładowca, doktor habilitowana sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Ostatnia uczennica słynnej Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy”. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale filologii polskiej. W czerwcu 2013 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, a w czerwcu 2021 roku stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2004-2017 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Obecnie solistka Polskiej Opery Królewskiej.

Laureatka konkursów wokalnych zarówno w Polsce, jak i za granicą – I nagroda oraz wiele nagród specjalnych na Drugim Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie, II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym dla Młodych Sopranów im. K. Jamroz w Busku Zdroju), Austrii (III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Nico Dostala w Wiedniu) i we Włoszech (III nagroda na Międzynarodowym Konkursie dla Śpiewaków Operowych w Basciano). Nagrała piętnaście płyt solowych (m.in. dla DUX, EMI Classics, Requiem Records); była prawykonawczynią wielu dzieł kompozytorów polskich.

Występowała na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Opery na Zamku w Szczecinie, Opery Narodowej w Rydze, Teatru Muzycznego w Poznaniu; współpracuje z filharmoniami i scenami koncertowymi w Polsce i za granicą (Austria, Chorwacja, Grecja, Hiszpania, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Liban, Niemcy, Norwegia, Stany Zjednoczone, Węgry).

Kreowała takie role jak Gilda w „Rigoletto” i Violetta Valery w „Traviacie” Verdiego, Despina i Fiordiligi w „Cosi fan tutte” Mozarta, Eugenia w „Il filosofo di Campagna” Galuppiego, Basia w „Krakowiakach i góralach” Kurpińskiego, Adela w „Zemście nietoperza”, Cherubin w „Weselu Figara”, Serpina w „La Serva padrona” Pergolesiego, Rowan w „Małym Kominiarczyku” Brittena, Kasia w „Nędzy uszczęśliwionej” Kamieńskiego i in.

Justyna Reczeniedi jest autorką biografii swojej maestry „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie” oraz monografii wybitnego tenora Stanisława Gruszczyńskiego. Jest także założycielką projektu Baby Opera – Operowe Zwierzaki – maskotek pluszowych śpiewających muzykę klasyczną jej głosem dla dzieci 0+ w celu wspomagania ich rozwoju. Nagrodzona odznaczeniem Zasłużony Dla Kultury Polskiej oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Prowadzi emisję głosu i warsztaty śpiewu klasycznego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki na stanowisku profesora uczelni.

fot. Piotr Leczkowski

×
×

Koszyk

Skip to content