Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo

Skład orkiestry Arti Sentemo tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu mgra Zbigniewa Czuryło. Uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia oraz studenci Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku, Katowicach. Młodzi muzycy wchodzący w skład orkiestry to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej, stypendyści Premiera RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Młoda Polska”.

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti-Sentemo z Radzynia Podlaskiego
(Polska, woj. lubelskie) swoją działalność rozpoczęła w 2013 roku. Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Słowacja). Bierze udział w licznych festiwalach, konkursach i koncertach.

Zdobyli m. in. II Nagrodę na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „SANOK 2014” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polski oraz II Nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku (2014).

Swój dorobek artystyczny orkiestra prezentowała na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych, m.in.: XIII i XIV Międzynarodowy Festiwal Zespołów Kameralnych i Warsztatach Polsko-Niemieckich w Koszalinie (2013-2014), XXII Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy „Italia – Dolomity 2017”, Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Lato w Zakopanem (2015, 2018), XXIII Festiwal Tempus Paschale – Lublin (2017,2019), koncerty inaugurujące Ogólnopolskie Spotkania z Satyrą i Karykaturą w Ustroniu Morskim (2016-2018).

Pandemia spowodowała, że orkiestra nie zrealizowała zaproszenia na festiwale do Włoch (2020) do Treviso i Belluno oraz nie uświetniła swoją obecnością koncertu w Bernie, na Zamku w Raperswill w Szwajcarii, gdzie została zaproszona przez ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej na obchody Jubileuszu 150-lecia Muzeum Polskiego. Po ośmiomiesięcznej przerwie wznowiła swoją działalność, realizuje koncerty m.in. „Z batutą i humorem”, koncert w altanie koncertowej przy Pałacu w Żabikowie, przyjęła zaproszenia na koncerty w Ustroniu Morskim, Chojnicach, Węgrowie, Janowie Podlaskim „Pride of Poland 2021”, w Sanoku.

Na koncertach orkiestra Arti Sentemo promuje miasto Radzyń Podlaski, gminę Radzyń Podlaski i powiat radzyński. Swój dorobek uwieczniła w 2015 roku na płycie CD i DVD. Koncert promocyjny płyty CD zdobył Top Regionu 2015 w plebiscycie Katolickiego Radia Podlasie jako wydarzenie kulturalne roku 2015. W pierwszym tygodniu stycznia, od 8 lat organizuje Noworoczne Gale Akordeonowe w Radzyniu Podlaskim, które skupiają ponad tysięczną publiczność.

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti-Sentemo została założona przez dyrygenta i dyrektora artystycznego Zbigniewa Czuryłę. Jej rozwój i działalność wspiera Stowarzyszenie Melodia-Art., które działa przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Zaletą orkiestry akordeonowej jest to, że ciągle się rozwija i poszerza swój repertuar o arcydzieła muzyki klasycznej i rozrywkowej. Koncerty orkiestry cieszą się bardzo dużą popularnością. Swoją grą i repertuarem trafiają do licznego grona odbiorców. Urok osobisty i opanowanie kameralnej sztuki wykonawczej powoduje, że na koncertach panuje wyjątkowa atmosfera, a każdy jest inny i niepowtarzalny.

×
×

Koszyk

Skip to content