Katarzyna Duda

Artystka jest zdobywczynią czołowych nagród na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, Jest laureatką m.in. III nagrody a także nagrody specjalnej “Prix Mozart” za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta uzyskanych na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Tibora Vargi w Sion (Szwajcaria), jak również zdobyła laury na Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie. Była stypendystką m. in. Interlochen Academy of Arts w USA.

Krytycy muzyczni zgodnie określają ją jako artystkę wielkiego formatu, podkreślając wspaniałe połączenie kunsztu muzycznego z olbrzymim temperamentem scenicznym oraz wirtuozerii z wielką wrażliwością. „Fenomenalna Katarzyna Duda” pisał o niej Ruch Muzyczny po prawykonaniu Koncertu skrzypcowego Agaty Zubel, mającym miejsce w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach – skrzypaczce towarzyszyła Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Newsweek określił ją jako „jedną z największych gwiazd wśród polskich skrzypków” a recenzent w Hi-Fi i Muzyka uznał, iż „wszelkie porównania do legend skrzypiec będą jak najbardziej na miejscu”.

Katarzyna Duda koncertowała i nagrywała z renomowanymi orkiestrami, m. in. Orchestre de Chambre de Lausanne, European Union Chamber Orchestra, Capella Sankt Petersburg, Neue Ruhr Kammerphilharmonie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia i Telewizji Amadeus w Poznaniu, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Lwowskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Janáček Chamber Orchestra, AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Studio for New Music Ensemble Władimira Tarnopolskiego, Orquesta Sinfonica del Estado de Mexico, Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą takich dyrygentów jak m. in.: Enrique Batiz, Jesus Lopez-Cobos, Agnieszka Duczmal, Lavard Skou Larsen, Marek Moś, Józef Wiłkomirski, Monika Wolińska, Jorge Mester, Łukasz Borowicz.

Koncert „Violin Summit”, w którym artystka wystąpiła wraz z Konstantym Andrzejem Kulką, Krzesimirem Dębskim i Michałem Urbaniakiem otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf 2003 w kategorii „Wydarzenie Artystyczne”.

Koncertowała w prestiżowych salach, m. in. Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie, Konserwatorium w Moskwie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sala Rossiniego w Padwie, NOSPR w Katowicach, Kawai Omotesando Hall w Tokio. Podczas amsterdamskiego debiutu towarzyszyła jej znakomita pianistka – Ewa Pobłocka. Wszystkie te koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność i krytyków muzycznych.

Jej wykonania były transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych, m. in.: Radio Suisse Romande, Polskie Radio i Telewizję Polską, rozgłośnie telewizyjne w Holandii, Meksyku, Francji, Niemczech i Rosji. Posiada rozległy i różnorodny repertuar zawierający dzieła od baroku po muzykę współczesną. Na zamówienie artystki oraz Śląskiego Towarzystwa Muzycznego powstały trzy koncerty skrzypcowe skomponowane przez znakomitych twórców – Agatę Zubel, Macieja Zielińskiego oraz Tomasza Opałkę. Wszystkie te dzieła dedykowane są Katarzynie Dudzie oraz Orkiestrze Muzyki Nowej i jej szefowi artystycznemu – Szymonowi Bywalcowi.

Katarzyna Duda była nominowana do nagrody „Paszport Polityki”, a także do Nagrody Polskich Melomanów w kategorii „Klasyczny Instrumentalista Roku”.

Otrzymała entuzjastyczne recenzje w mediach i została wielokrotnie nominowana do nagrody Związku Producentów Audio Video – FRYDERYK za kolejne wydawane płyty, począwszy od albumów z muzyką wirtuozowską „Le Streghe” oraz „Le Streghe 2” (DUX). W 2020 roku wiedeńska wytwórnia KAIROS wydała monograficzną płytę z twórczością Agaty Zubel, na której znalazł się specjalnie napisany dla Katarzyny Dudy i przez nią wykonany Koncert na skrzypce i orkiestrę kameralną – również nominowany w dwóch kategoriach. Artystka zarejestrowała także albumy monograficzne z muzyką skrzypcową Tadeusza Paciorkiewicza (Acte Prealable), Andrzeja Nikodemowicza (DUX) oraz Zygmunta Stojowskiego (SPMK).

Katarzyna Duda gra na instrumencie włoskim z początku XIX wieku.

Więcej informacji: www.katarzynaduda.pl oraz facebook.com/KatarzynaDudaFanPage

×
×

Koszyk

Skip to content