Luca Lucini

Naukę gry na gitarze klasycznej rozpoczął w wieku 8 lat. Kontynuował naukę u Giovanniego Puddu i doskonalił się na kursach mistrzowskich takich artystów jak Paolo Pegoraro, Aniello Desiderio, Álvaro Pierri, Tilman Hoppstock, Oscar Ghiglia, członkowie Trio di Parma.

Luca Lucini koncertuje zarówno jako solista, jak i kameralista współpracując m.in. ze skrzypkiem Marco Fornaciarim, dyrygentem José Luisem Basso, skrzypkiem Nobuhiko Asaeda. Artysta występował w wielu krajach, biorąc udział w znaczących festiwalach muzycznych, takich jak Maggio Musicale Fiorentino we Florencji, Weekend Mozartiani w Ravello, Festival de Radio France et Montpellier, International Guitar Festival of Durango w Meksyku, Gumi International Music Festival w Korei Poludniowej, Niccolo Paganini International Guitar Festival w Parmie, Festival Internacional de Guitarra Friuli Venezia Giulia. Brał również udział w cyklu koncertów kameralnych organizowanych przez Tokyo City Philharmonic Orchestra.

Wraz z bandoneonistą Mario Stefano Pietrodarchim i dziennikarzem Luca Pagliari współpracuje tworząc spektakl Al di la dell’acqua – Beyond the Water poświęcony słynnemu piłkarzowi Renato Cesariniemu. Gitarzysta występuje też w sztukach poety i pisarza Tonino Guerra (Odyssey z aktorem Ivano Marescotti, The fantastic dictionary) wykonując specjalnie do nich napisaną muzykę Andrei Scarpone.

W 2009 roku wraz z Mario Stefano Pietrodarchim nagrał płytę zatytułowaną el tan(G)o z muzyką Astora Piazzolli, Matteo Falloniego, Ariela Ramireza, Louisa Bacalova, Alejandra Scarpino, Juana Caldarelli oraz Lalo Schiffrina. W 2016 roku ukazała się jego najnowsza płyta, 14 Jewels nagrana w duecie z wiolonczelistką Kathriną Gross, z muzyką Radamésa Gnattaliego, Manuela de Falli, Arnolda Marinissena, Matteo Falloniego i Alana Thomasa.

Luca Lucini jest dyrektorem artystycznym festiwalu Pomeriggi musicali di Salo, a także nauczycielem w szkole muzycznej w Salo oraz w liceum im. Bertranda Russella w Cles (Włochy).

×
×

Koszyk

Skip to content