
Łukasz Ratajczak
Urodził się w Bydgoszczy. Jest absolwentem studiów I stopnia Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz studiów II stopnia Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. dra hab. Janusza Ratajczaka.
Podczas pięciu lat nauki na studiach, młody artysta dał się już poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju i za granicą. Występował Niemczech, Austrii i Kazachstanie. W swojej działalności artystycznej zrealizował scenicznie następujące role: Leński w operze „Eugeniusz Oniegin” P. Czajkowskiego, Franek w operze „Flis” S. Moniuszki, Żupan w operetce „Hrabina Marica” E. Kalmana, Boni w operetce „Księżniczka czardasza” E. Kalmana, Alfred w operetce „Zemsta nietoperza” J. Straussa, Ottokar w operetce „Baron cygański” J. Straussa, John Styks w operetce „Orfeusz w piekle” J. Offenbacha, Gustaw w operetce „Kraina uśmiechu” F. Lehara, Blind w operetce „Zemsta nietoperza” J. Straussa.
Oprócz ról scenicznych Łukasz Ratajczak ma na swoim koncie również cztery dzieła oratoryjne: „Gaude Maria Virgo” Marcina Kopczyńskiego, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta, Msza C-dur KV317 (Koronacyjna) W. A. Mozarta, Masz G-dur D 167 Franza Schuberta.
Swoje muzyczne doświadczenia młody śpiewak miał zaszczyt zdobywać pod batutą takich dyrygentów jak: Ruben Silva, Piotr Wajrak, Piotr Sułkowski, Michał Kocimski, Dariusz Tabisz, Aleksander Gref, Jerzy Wołosiuk, Adam Klocek, Bohdan Jarmołowicz i Damian Borowicz.
Brał również udział w wielu kursach wokalnych m.in. w Mistrzowskim Kursie profesora Andrzeja Żarneckiego w Łodzi w 2013 roku, w Mistrzowskim Kursie Wokalnym profesora Włodzimierza Zalewskiego w Rheinsbergu w 2014 roku, Kursie Techniki i Interpretacji Wokalnej prowadzonego przez profesora Piotra Kusiewicza w Kamieniu Pomorskim w 2014 roku, w Mistrzowskim Seminarium Wokalnym w Bydgoszczy w 2014 roku oraz w Masterclass podczas Internationale Sommerakademie Unieversität Mozarteum Salzburg w Salzburgu w 2015 roku prowadzonych przez profesor Helenę Łazarską.
Ważnymi osiągnięciami są nagrody: „Lider 2012” za Wydarzenie Kulturalne Roku w Złocieńcu za spektakl „Zemsty nietoperza” wystawianym przez Filharmonię im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie, Nagroda Specjalna za wykonanie pieśni R. Straussa ,,Zueignung” na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie w 2014 roku, Nagroda orkiestry na I Turnieju Tenorów organizowanym przez Polską Filharmonie Sinfonia Baltica w Słupsku w 2016 roku, Nagroda główna na I Turnieju Tenorów „Tenoriada” organizowanym przed Filharmonie Pomorską im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy w 2018 roku.
Jako solista współpracuje z Operą Krakowską, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Od 1 września 2016 roku jest nauczycielem śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu.