Artysta z fletem wymierzonym w obiektyw

Maciej Hankus

Solista Orkiestry Symfonicznej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, prowadzący grupę instrumentów dętych drewnianych. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. K. Moszyńskiego (dyplom z wyróżnieniem).

Swoje umiejętności doskonalił, uczestnicząc w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich jak: J.-P. Rampal, J. Baker, J. Bálint, Ph. Bernold, M. Nastasi, L. Kovacs, J. Valek, B. Csalog. Brał udział w projektach orkiestrowych Internationale Bachakademie Stuttgart pod kierunkiem H. Rilling’a. Jest laureatem Polskiego Festiwalu Fletowego w Sieradzu, Konkursu Instrumentów Dętych w Dąbrowie Górniczej, półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Krakowie.

Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Bielsko-Biała, stypendium Internationale Music Academie Prag-Wien-Budapest i stypendium Fundacji Okada. W 2019 roku wyróżniony został Medalem Marszałka Województwa Lubelskiego za zasługi dla województwa lubelskiego. W latach 2002-2006 doświadczenie zawodowe zdobywał pracując jako pierwszy flecista Orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie i współpracując z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

Od 2006 roku zajmuje stanowisko pierwszego flecisty Orkiestry Symfonicznej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz współtworzy Orkiestrę Trybunału Koronnego. Koncertuje jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy. Angażuje się w programy kulturalne i edukacyjne, propagujące muzykę klasyczną wśród młodego pokolenia. Odnosi sukcesy pedagogiczne jako nauczyciel dyplomowany Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Jego uczniowie zdobywają nagrody i wyróżnienia na konkursach o zasięgu regionalnym, makroregionalnym i ogólnopolskim.

×
×

Koszyk

Skip to content