Maria Sławek

Maria Sławek

Skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka. Współzałożycielka (wraz z Anią Karpowicz) i prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga, doktor habilitowana sztuki. Prowadzi swoją klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, wykłada także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi zajęcia z historii muzyki żydowskiej w ramach Podyplomowych Studiów Polsko-Żydowskich w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Występowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie i w USA. W sezonie artystycznym 2017/18 pełniła funkcję Artysty-rezydenta Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego. Od wielu lat szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła Mieczysława Wajnberga.

Maria Sławek ma w dorobku trzy płyty: w 2012 roku ukazała się rejestracja sonat Schumanna i Prokofiewa, dokonana wraz z pianistą Piotrem Różańskim, wydana przez Grupę Twórczą „Castello”. Trzy lata później artyści nagrali dzieła na skrzypce i fortepian Mieczysława Wajnberga – album, opublikowany przez wydawnictwo fonograficzne CD Accord. W 2019 roku ukazał się kolejny album artystki – „Rejoice” nagrany z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, ponownie dla wytwórni CD Accord.

Skrzypaczka wielokrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (m.in. w ramach programu „Młoda Polska”). Zdobyła także Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Krakowa w 2011 roku, znalazła się także wśród laureatów nagrody Solti Foundation.

W 2021 roku otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy. Maria Sławek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. W 2015 roku obroniła doktorat poświęcony sonatom na skrzypce i fortepian Mieczysława Wajnberga. W 2020 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki.

Artystka gra na skrzypcach Charles François Ganda wykonanych w Paryżu w 1817 roku.

×
×

Koszyk

Skip to content