Martyna Klupś-Radny

Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki. W 2018r. ukończyła Staż Artystyczny w UMFC w klasie dr hab. Urszuli Janik w Warszawie, a w 2020 Studia Doktoranckie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dra hab. Zbigniewa Kamionki i uzyskała tytuł doktora sztuki. Umiejętności instrumentalne doskonaliła podczas współpracy m.in. z prof. Barbarą Świątek-Żelazny, prof. Jerzym Mrozikiem, prof. Wally Hasse i prof. Janosem Balintem. Brała także udział w mistrzowskich kursach kameralnych prowadzonych przez prof. Marię Szwajger-Kułakowską.

Martyna Klupś-Radny jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in.: III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Fletowym im. M. Katarzyńskiego w Sosnowcu (2008), I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Fletowym w Sochaczewie (2008), I miejsce na Ogólnopolskim Przesłuchaniu Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Bydgoszczy (2008),I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Belgradzie (2009), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (2011), II nagroda na XI Europejskim Konkursie „Mendelssohn Cup” we Włoszech (2011), I nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie „Giovanni Musicisti” w Treviso (2012), II nagroda na VII Ogólnopolskim Konkursie Fletowym we Wrocławiu (2013), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Sztokholmie (2014), finalistka (III etap) Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Bukareszcie (2014).

Najważniejsze osiągnięcia w muzyce kameralnej: finał I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z fortepianem w Warszawie (2012), I nagroda w kategorii zespołów kameralnych trio na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2013), finał I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. M. Moniuszki w Rzeszowie (2019).

Za swoje dokonania artystyczne Martyna Klupś-Radny została nagrodzona stypendiami: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w latach 2007-2008, programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2010), niemieckiej fundacji Jütting (2011), Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie (2011, 2012), Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych (2013), Stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2018), Stypendium Rektora Akademii Muzycznej dla najlepszych doktorantów (2018), Nagroda – Dyplom Srebrny na I Międzynarodowym Konkursie „ Muzyczne Orły” za wybitne osiągnięcie w dyscyplinie artystycznej : sztuki muzyczne, zrealizowane w roku 2020. Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2022), Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w Dziedzinie Kultury (2023)

Flecistka wykonała liczne recitale solowe w kraju i za granicą, występując także na różnych Festiwalach ( Włochy, Węgry, Holandia, Niemcy, Czechy, Rumunia, Francja). W 2014 oku dokonała nagrania wraz z pianistką dr Iwoną Popławską-Zimowską płyty CD pt. „Sonaty Fletowe”. W 2021 nakładem wydawnictwa Polihymnia została wydana jej publikacja naukowa. Flecistka poszukuje nieznanych polskich kompozycji i je intepretuje oraz propaguje muzykę polską. Martyna Klupś-Radny występowała solo m.in. z Filharmonią Opolską oraz Filharmonią w Sibiu (Rumunia), współpracuje z Operą Krakowską, a także z orkiestrą CORda Cracovia. Współzałożycielka i wiceprezes stowarszyszenia ArtMusicArtist. Flecistka prowadzi klasę fletu w Zespole Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, a od 2017 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.

×
×

Koszyk

Skip to content