Mateusz Krzyżowski

Urodził się w 1999 roku w Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Edukację  kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach w klasie mgr Bożeny Furmańskiej, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Lubow Nawrockiej oraz mgra Sebastiana Nawrockiego. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just.  

Laureat wielu konkursów ogólnopolskich oraz międzynarodowych.  Do jego ostatnich osiągnięć należą między innymi: udział w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego  im. Fryderyka Chopina organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka  Chopina, I Nagroda na 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka  Chopina organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, II nagroda n pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego  im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,  III nagroda na pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki  Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, I nagroda oraz nagroda specjalna Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie, I nagroda na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka  Chopina w Turznie, Grand Prix na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym dla szkół muzycznych  II stopnia w Trzcianie, Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum” na Litwie, I nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego  Moszkowskiego „per aspera ad astra”, I nagroda na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym im. Apolinarego Szeluto w Słupcy oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Apolinarego Szeluto, I nagroda podczas XXXV Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych  szkół muzycznych II stopnia we Wrocławiu, I nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie im. Anny i Haliny Wesołowskiej Madetko w Katowicach, oraz nagroda specjalna im. Moniki Sikorskiej – Wojtachy, I nagroda w I Międzynarodowym turnieju pianistów w zakresie samodzielnego  przygotowania utworów ,,Klauzura w Trzcianie”.  

Mateusz brał udział w licznych warsztatach pianistycznych między innymi w: Nohant,  Krefeld, Hamamatsu, Dusznikach-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Lusławicach, Łańcucie,  prowadzonych przez tak znaczących pedagogów jak: Dang Thai Son, Dina Yoffe,  Wojciech Świtała, Yves Henry, Stanislav Ioudenitch, Francisco Cruz Plaza, Andrzej  Jasiński, Andrzej Tatarski, Janusz Olejniczak, Karol Radziwonowicz. W latach 2015-2018 był stypendystą „Tyskich Orłów” w dziedzinie kultury i sztuki – programu prowadzonego  przez Prezydenta Miasta Tychy. Jest również stypendystą programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W ciągu ostatnich lat dokonał nagrań z muzyką  kameralną dostępną na dwóch płytach: „Interwar Retrospections”, „The Most Beautiful  Songs” wydane przez Sarton Records. Jego interpretacja utworu została zamieszczona  również na płycie laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej  im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie wydaną przez wytwórnię DUX.

Zaprezentował się w takich miejscach jak Filharmonia Narodowa, Śląska, Rzeszowska,  Kowieńska, Łódzka, Świętokrzyska, Lubelska oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach.  Występował również za granicą, między innymi we Francji, w Niemczech, na Litwie,  Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Wystąpił na festiwalach muzycznych w Nohant, Dusznikach 

Zdroju, Słupsku, z orkiestrą kameralną miasta Tychy „Aukso” pod dyrekcją Marka Mosia,  Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia  w Katowicach, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Filharmonii  Lubelskiej i Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej.

×
×

Koszyk

Skip to content