Michał Szymanowski

Pianista, kameralista, dyrygent. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń i dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił też w Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin, kształcąc się pod kierunkiem Eldara Nebolsina. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta, prowadząc klasę fortepianu w macierzystej uczelni.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in.: im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2017), MozARTe w Akwizgranie (2016), im. Fryderyka Chopina w Daegu (2015), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015, 2008), im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie (2012), Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), im. Vladimira Horowitza w Kijowie (2007). W 2015 r. reprezentował Polskę w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, będąc jednym z najwyżej sklasyfikowanych ćwierćfinalistów.

Występował w Pałacu Narodów ONZ, Auli Pawła VI, Belwederze i najsłynniejszyh ośrodkach muzycznych na całym świecie, m.in. w Stanah Zjednoczonych, Brazylii, Argentynie, Wenezueli, Japonii czy Korei. W charakterze wykonawcy był wielokrotnie zapraszany do udziału w polskich i zagranicznych festiwalach, takich jak m.in. Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Jóvenes Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie, LongLake Festival w Lugano, a także Chopin i jego Europa w Warszawie, podczas którego zasłynął brawurowymi interpretacjami koncertów fortepianowych I.J. Paderewskiego, J. Wieniawskiego i Z. Stojowskiego.

Współpracował z dyrygentami tej miary, co Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Juri Gilbo, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Antoni Wit, Marek Pijarowski. Prócz repertuaru solowego artysta szczególną uwagą darzy muzykę kameralną, koncertując z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Romainem Garioudem, Benedictem Kloecknerem, Maciejem Kułakowskim, Anną Marią Staśkiewicz i Marią Machowską.

W swoim dorobku fonograficznym ma entuzjastycznie przyjęte przez krytykę albumy Piano Recital – Michał Szymanowski, zawierające utwory fortepianowe F. Chopina, I.J. Paderewskiego, K. Szymanowskiego i J. Wieniawskiego.

×
×

Koszyk

Skip to content