Artysta siedzi i gra z uśmiechem na akordeonie

Miłosz Bachonko​

Uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia im W. Lutosławskiego w Lublinie w klasie akordeonu pani prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak. Edukację muzyczną w zakresie gry na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat. Pomimo młodego wieku Miłosz Bachonko zagrał w swojej karierze ponad 60 solowych koncertów z udziałem publiczności w kraju i za granicą. 

Jest on wielokrotnym laureatem pierwszych miejsc na festiwalach i konkursach akordeonowych w kraju i za granicą m.in.: I miejsce – Międzynarodowy Konkurs XV Art-Duo Music Festival w Pradze (2018);  I miejsce – III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Suwałkach (2018); I miejsce – Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Sanoku (2018); I miejsce –  Ogólnopolski Festiwal Akordeonowy im. profesora Mirosława Niziurskiego w Kielcach (2017); II miejsce – VI Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy w Wieliczce (2018); III miejsce – Ogólnopolski  Konkurs  Akordeonowy w Tarnobrzegu (2018); Grand Prix  – XXIX Lubelski  Konkurs  Akordeonowy w Lublinie (2019); I miejsce  – XXVI Lubelski  Konkurs  Akordeonowy w Lublinie (2016); I miejsce –  XXVI Lubelski  Konkurs Akordeonowy w Lublinie (2017); I miejsce – XXIX Lubelski Przegląd Akordeonowy  w Lublinie (2019); Złote Pasmo – GOLD – Czech Online Accordion Competition (2021); I miejsce – International Competition of Accordion Players „Concord of Sounds” – Łotwa (2021); II miejsce – Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy „Vilnius 2021” – Litwa (2021); Grand Prix –Lubelski Konkurs Akordeonowy 2021  w Lublinie (2021).

Miłosz Bachonko jest również laureatem Grand Prix w światowym konkursie International Music Talent Competition Spring 2020 organizowany przez American Protégé Music Competitions w Nowym Jorku. Nagrodą w tym konkursie jest występ w prestiżowej sali koncertowej w Carnegie Hall w Nowym Jorku, który odbędzie się w grudniu br. Osiągnięcia te pozwoliły uplasować się Miłoszowi wśród najlepszych akordeonistów w swojej kategorii w Polsce i za granicą. 

Instrumentalistyka akordeonowa nie jest jedynym muzycznym zainteresowaniem Miłosza. Drugą muzyczną pasją jest kompozycja. Od 5 roku życia skomponował on wiele utworów instrumentalnych na akordeon. Najnowsza kompozycja Miłosza Bachonko pt. „AccoTocca”, która miała swoją prapremierę  podczas Konkursu Młodych Kompozytorów w ramach XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Lubelskiej. „AccoTocca” Miłosza Bachonko zdobyła tam  II Miejsce a warto wspomnieć, że młody kompozytor był dwukrotnie młodszy od wszystkich pozostałych uczestników konkursu. W tym samym konkursie Miłosz uzyskał również nagrodę Specjalną XXIII Forum Sztuki Współczesnej, którą była możliwość występu z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. Koncert z orkiestrą odbył  się 15 listopada 2019 w lubelskiej Filharmonii, podczas którego kompozycja wykonana została  w wersji na akordeon i orkiestrę. 

Prywatnie Miłosz jest miłośnikiem piłki nożnej i wie o niej właściwie wszystko…

×
×

Koszyk

Skip to content