Paulina Janczaruk

Sopran koloraturowy, absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Doroty Wójcik. Już na początku studiów debiutowała jako Tonina w operze „Prima la musica e poi le parole” A. Salieriego, śpiewała także Zemfirę w „Aleko” S. Rachmaninowa oraz partię sopranową w Magnificat J.S. Bacha. Jeszcze jako studentka śpiewała Hannę Glawari w „Wesołej wdówce” F. Lehara na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi, gdzie występowała także w musicalu „Jesus Christ Superstar” A. L. Webbera.

Szkoliła się na kursach mistrzowskich u Beaty Redo-Dobber, Izabelli Kłosińskiej, Udo Rheinemanna oraz Siergieja Leiferkusa. Pracowała z takimi dyrygentami, jak Tadeusz Kozłowski, Vincent Kozlovsky, Ruben Silva, Jakub Wnuk, Jose Maria Florencio, Piotr Sułkowski, Przemysław Fiugajski, Michał Kocimski, Marcin Wolniewski, Kazimierz Wiencek. Od 2018 roku jest związana na stałe z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie występuje w spektaklach operetkowych: „Baron cygański” J. Straussa (Arsena), „Księżniczka czardasza” E. Kàlmàna (Stasi), „Kraina uśmiechu” F. Lehàra (Księżniczka Mi), „Skrzypek na dachu” J. Bocka (Hudel), „Hallo Szpicbródka” L. Starskiego (Anita). Bierze również udział w koncertach musicalowych „Od Opola do San Remo” „W duecie z Muzycznym” i „Po polsku z Muzycznym” oraz klasycznych m.in. „Strauss Gala”. Koncertuje w kraju z programem operowo-operetkowym wraz z Polską Operą Kameralną. Współpracowała również z Radomską Orkiestrą Kameralną. Swoim głosem uświetniła Galę rozdania Nagród Pokoju, organizowaną przez światowej sławy malarza fantastyki Wojciecha Siudmaka w Łodzi. W grudniu 2019 roku wystąpiła w VI edycji programu „Bitwa Tenorów na róże”, emitowanej przez TVP, pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego i Alicji Węgorzewskiej.

W maju 2021 roku debiutowała partią Zerliny w „Don Giovannim” W.A. Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej. W tym samym roku otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego za zaangażowanie w pracę artystyczną Teatru Muzycznego w Lublinie. W sierpniu 2021 roku wystąpiła na 54. Festiwalu Operowo-Operetkowym im. J. Kiepury w roli Księżniczki Mi w „Krainie uśmiechu” pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego.

W październiku 2021 debiutowała w Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, kreując rolę hrabianki Stasi w „Księżniczce czardasza” pod batutą Rubena Silvy. Występuje również w repertuarze musicalowym, wykonując songi z musicali takich jak „Grease”, „Cats” czy „Upiór w Operze”. W marcu 2022 r. zaśpiewała Adelę w „Zemście nietoperza” Johanna Straussa, najnowszej premierze Teatru Muzycznego w Lublinie w reżyserii Artura Barcisia. W grudniu 2022 roku wystąpiła w roli Christine Daae w musicalu „Phantom” M. Yestona.

Laureatka Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego pod patronatem Wiesława Ochmana 2022 w Krakowie, w którym zajęła 2 miejsce oraz otrzymała nagrodę za szczególną osobowość artystyczną od ZASP, a także szereg nagród pozaregulaminowych. Laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Viva Calisia” w Kaliszu (2022), w którym otrzymała pierwsze wyróżnienie, wykonując m.in. arię Królowej Nocy „Der Hölle Rache” z „Czarodziejskiego fletu” Mozarta.

×
×

Koszyk

Skip to content