Paweł Kowalski

Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych i najwyżej cenionych polskich pianistów. Świadczą o tym nie tylko sukcesy odnoszone na całym świecie, ale także słowa wybitnych muzycznych osobowości, na przykład Witolda Lutosławskiego, który określił go wysoce inteligentnym muzykiem, czy Andrzeja Panufnika, który pozostając pod wrażeniem kunsztu pianisty, stwierdził, iż jego gra charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną. Z oboma kompozytorami pianista był związany w sposób szczególny jako jeden z pierwszych wykonawców ich koncertów fortepianowych – Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego zagrał w Warszawie pod batutą kompozytora zaraz po prawykonaniu, którego dokonał Krystian Zimerman.

Wykształcony w Warszawie, Kolonii i Vancouver, Paweł Kowalski ma w repertuarze ponad czterdzieści koncertów fortepianowych – od dzieł Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Camille’a Saint-Saënsa, Siergieja Rachmaninowa po Maurice’a Ravela, George’a Gershwina, Francisa Poulenca i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Występował m.in. w paryskiej Salle Pleyel, w Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, w Narodowej Sali Koncertowej im. Béli Bartóka w Budapeszcie, Królewskim Konserwatorium w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio de Zaragoza, Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Salon Dorado w Buenos Aires. Brał udział w festiwalach: BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwalu Wiosennym w Budapeszcie, Izmir Festival, Moravsky podzim, Concentus Moraviae, festiwalach mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Bydgoskim Festiwalu Muzycznym.

Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Sir Yehudi Menuhina, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z Orquesta Sinfonica de Chile, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie; jak również z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Europie. Oklaskiwano go m.in. w Brukseli, Madrycie, Walencji, Saragossie, Wiedniu, Frankfurcie, Kuwejcie, Bukareszcie, Brnie, Winterthur, Zurychu. Ottawie, Bogocie, Limie i Ankarze.

Paweł Kowalski dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, zarejestrował też płyty z utworami Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa i Juliusza Zarębskiego. Jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. im. Johanna Nepomuka Hummla w Bratysławie oraz Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy), a ponadto komentuje kolejne edycje Konkursu Chopinowskiego dla TVP Kultura oraz… mecze Bundesligi dla platformy Viaplay Sport.

×
×

Koszyk

Skip to content