Zdjęcie Pwła Skałuba

Paweł Skałuba

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Piotra Kusiewicza. Debiutował w 1996 roku jako Ernesto w operze G. Donizettiego „Don Pasquale” na scenie Opery Bałtyckiej. W 1993 roku, jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik, został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu. W 1997 roku, z okazji obchodów 1000-lecia Miasta Gdańska, miał zaszczyt wystąpić w Watykanie w Bazylice św. Piotra, biorąc udział w koncercie pod dyrekcją Jerzego Katlewicza w obecności papieża Jana Pawła II.

Wiele koncertuje i nagrywa. Za dotychczasowe osiągnięcia otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Był stypendystą firmy Yamaha. W roku 2000 był nominowany do prestiżowej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk za płytę z nagraniami Kanonów Stanisława Moniuszki.

Współpracuje z teatrami i filharmoniami w Polsce i za granicą. Występuje jako: Alfred w „Traviacie”, Stefan w „Strasznym Dworze”, Pinkerton w „Madame Butterfly”, Cavaradossi w „Tosce”, Edwin w „Księżniczce czardasza”, Eisenstein w „Zemście nietoperza”, Pollione w „Normie”, Książę w „Rigoletto”, Sandor Barinkay w „Baronie cygańskim”, Don Ottavio w  „Don Giovannim”, Leński w „Eugeniuszu Onieginie”, Jontek w „Halce”, Narraboth w „Salome”, Pierre w „Madame Curie” (spektakl zarejestrowany i wydany na DVD przez firmę DUX), Don Jose w „Carmen”, Wacław w „Marii”.

W roku 2006 wziął udział w światowej prapremierze mega produkcjiÇa Ira, autorstwa Rogera Watersa (Pink Floyd). W tym samym roku ukazała się solowa płyta artysty pt. „Polish Songs entuzjastycznie przyjęta przez krytykę oraz słuchaczy, czego dowodem stała się nominacja do nagrody Fryderyka za rok 2006.

Dokonał również wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W 2010 roku otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2016 został laureatem X edycji Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury – Najlepszy Śpiewak. Otrzymał także statuetkę i tytuł Osobowość Roku 2015. Występuje w całej Europie, jak również w Kanadzie (Mississauga Living Arts Center), USA (Chicago Symphony Center) i w Chinach.

×
×

Koszyk

Skip to content